Ostatnio dodane
-
Budowa stalowni
W połowie października 2024 zgłosił się do mnie Francuz, Mathery Yannick z informacją, że posiada zdjęcia z Dąbrowy Górniczej (jak się okazało finalnie również z Sosnowca) z początku XX wieku! Jego pradziadek był inżynierem budowlanym. Pod jego zdjęciem znajduje się informacja „Dombrowa 1910”. Z kolei 4 lata później był sfotografowany jako francuski żołnierz. W latach 1920-31 jego rodzina mieszkała w Radomsku. A w latach 1935-36 w Warszawie. A potem we Francji w regionie Dijon. Fakty te wskazują na to, że zdjęcia najprawdopodobniej są z okresu ~1910 roku.
Strona z fotografią pochodzi najprawdopodobniej z jakiegoś wydawnictwa poświęconego budownictwu.
Towarzystwo Akcyjne Przemysłu Metalurgicznego w Rossyi, Noworadomsk (gub. Piotrkowska).
HALA STALOWNI (podczas budowy),
wykonana dla Towarzystwa Akcyjnego Huty Bankowej w Dąbrowie.
Wymiary główne: Długość 170 metr. Szerokość 66 metr. Wysokość 32 metr.Zgodnie z ustaleniami z prawnukiem inżyniera opisuję właścicielstwo fotografii jako „Famille PRUDENT à Genlis France”. Jego pradziadek nazywał się Atargul MATHIEU.
Więcej -
Z wieżowcami przy Kościuszki w tle
Kilku przyjaciół w tle z blokami przy ul. Kościuszki 9a i 9.
Podziękowania dla p. Marcina Mikiny za udostępnienie prywatnego archiwum.
Więcej -
W fabryce braci Klein
Jedno z nielicznych zdjęć (jeszcze w tak dobrej jakości) z fabryki drutu, która znajdowała się na Mydlicach. Na fotografii być może uchwycono proces hartowania drutu. W podłodze widać drewniane zbiorniki, a w trzech z nich jest już zanurzony drut.
Podziękowania dla p. Marcina Mikiny za udostępnienie prywatnego archiwum.
Więcej -
Dom urzędników stacyi w Ząbkowicach
Piękne zdjęcie i opis z „Przeglądu Technicznego” nr 7 z 1908 roku.
Warto wiedzieć, że Czesław Domaniewski był architektem tego obiektu.Dom mieszkalny urzędników stacyi dr. żel. W.-W. w Ząbkowicach.
Dom ten mieści mieszkania przeznaczone dla naczelnika dystansu, pomocnika jego i niższej służby. Kompozycja domu w stylu romańsko-gotyckim w motywach swoich, wykonana w rohbau, obliczona została na proporcyę mas; w naturze budowla ta tworzy szczęśliwy zespół z otaczającem ją zadrzewieniem.
Widok domu w Ząbkowicach.
Więcej
Arch. Cz. Domaniewski -
Prace przymusowe na poligonie
Fotografia przedstawia przymusowych pracowników na terenie Pustyni Błędowskiej. Zdjęcie pochodzi z lat 1941-1945. Czy ktoś ma wiedzę, co czego mogły być wykorzystywane takie ilości okablowania?
W lewym, dolnym roku widoczne godło III Rzeszy czyli gapa trzymająca w szponach wieniec ze swastyką.
Fotografia z archiwum śp. Zenon Zacłona, udostępniona za zgodą Dawida Oruby (pobrana z profilu FB: Pustynia Błędowska – Dawniej i Dziś).
Więcej -
Poligon Luftwaffe na pustyni
Praca przymusowa na poligonie lotniczym Luftwaffe na Pustyni Błędowskiej. Spożywanie posiłku pod kontrolą niemieckiego żołnierza. Zdjęcie z 1 marca 1941 r.
Fotografia z archiwum śp. Zenon Zacłona, udostępniona za zgodą Dawida Oruby (pobrana z profilu FB: Pustynia Błędowska – Dawniej i Dziś).
Więcej -
Artykuł o dąbrowskiej Feli Szeps
5 maja 2023
ROZMOWA Z PISARKĄ AGNIESZKĄ DOBKIEWICZ: „MOJA DUSZA ROZDZIERA SIĘ NA TYSIĄCE KAWAŁKÓW”
Pamięć powoduje, że stajemy po stronie ofiar. Niepamięć oznacza spełnienie woli oprawców – mówi Agnieszka Dobkiewicz, autorka „Małej Norymbergi” i „Dziewczyn z Gross-Rosen”.
Magdalena Cyankiewicz: W swoich książkach opisuje pani obozowe piekło. Dlaczego wybrała pani tak trudną tematykę, a propagowanie historii obozu uczyniła niemal swoją misją?
Agnieszka Dobkiewicz: – Nie myślałam tak o tym, co robię, ale faktycznie jest to pewien rodzaj misji. Urodziłam się i mieszkam blisko dawnego obozu koncentracyjnego. Bywam w nim regularnie jako dziennikarka przy okazji różnych uroczystości i widzę, że jest na nich coraz mniej osób. W pewnym momencie dotarło do mnie, że jeśli nic więcej nie zrobimy, to za kilka lat zupełnie przestaniemy rozumieć tragedię, która tu się rozegrała, a później zapomnimy o ludziach, których do grossroseńskiego niewolniczego systemu wtłoczono. Pomyślałam, że trzeba coś zrobić, by ludzie znowu zaczęli się utożsamiać z tym miejscem. Nie na siłę, a z potrzeby i szacunku. Przecież pamięć powoduje, że stajemy po stronie ofiar. Niepamięć oznacza spełnienie woli oprawców. I wtedy wszystkie drzwi zaczęły się otwierać przed moimi działaniami. Powstała „Mała Norymberga”, później „Dziewczyny z Gross-Rosen”. Mam wrażenie, że w kwestii pamiętania po tych książkach coś się ruszyło na Dolnym Śląsku.
W pani książkach śledzimy losy Żydów z Będzina i Dąbrowy Górniczej. Co o tych więźniach KL Gross-Rosen wiadomo?
– W moich książkach faktycznie pojawili się zagłębiowscy Żydzi. Była to bowiem bardzo liczna grupa, która się znalazła w grossroseńskich filiach. Wielu z nich trafiło prosto z obozów pracy Schmelta. Tak znalazła się tu wyjątkowa bohaterka „Dziewczyn z Gross-Rosen” z Zagłębia Dąbrowskiego.
Na okładce tej książki brama obozowa nieprzypadkowo zestawiana jest ze zdjęciem młodej kobiety w sukience siedzącej na łące. To urodzona w Dąbrowie Górniczej Fela Szeps, bohaterka przejmującego reportażu „Fela”. Jak odkryła pani jej historię?
– Do dziś, gdy myślę o tej mądrej dziewczynie, moja dusza rozdziera się na tysiące kawałków. Nie jest to przenośnia, naprawdę tak czuję. Zaczęło się od zdjęcia. Znalazłam je w zbiorach United States Holocaust Memorial Museum. Opisuję to dość dokładnie w książce, bo to było bardzo intensywne przeżycie. Okazało się, że „staruszka” ze zdjęcia jest 20-kilkuletnią dziewczyną, która przeżyła najdłuższy marsz śmierci, jaki wyruszył podczas wojny. Była to Fela Szeps. Zdjęcie zrobiono na dzień przed jej śmiercią. Może dlatego niesie w sobie taki ładunek prawdy o losie człowieka, prawdy o piekle wojny. Jak pięknie to napisała Swietłana Aleksiejewicz: „Wojna toczy się na ciałach kobiet”. Wiedziałam od razu, że o Feli napiszę. I tu zaczęło się znowu otwieranie drzwi, o którym wspomniałam. Okazało się, że w archiwach zachował się jej pamiętnik. Ręce mi drżały, gdy go otwierałam. Do dziś są we mnie te emocje. Zresztą podobnie, jak Fela, są już częścią mojego życia.
Wydaje się niemal nieprawdopodobne, że Fela Szeps w czasie pobytu w obozie koncentracyjnym tworzyła swój dziennik. Jak to możliwe, że on ocalał z zawieruchy wojennej?
– Zapiski Feli kończą się w momencie wymarszu z obozu w Grünbergu. Pochorowała się tuż przed wymarszem. Życie uratowała jej siostra Sabina, która prowadziła ją do czeskich Volar. Sabina też zadbała o przechowanie „dziennika”. One te kartki przywiązywały sobie pod ubraniem i tak niosły przez teren dzisiejszej Polski, Niemiec, Sudetów i Czech. Słowo dziennik mówię w cudzysłowie, bo to są luźne zapiski, pojedyncze kartki, kawałki papieru. Dziennikiem stały się dopiero po przepisaniu. Nie zdajemy sobie sprawy, jakim wyrzeczeniem było to, co Fela zrobiła. Papier był wydzielany. Fela musiała go zdobywać. Pisała w ukryciu, bo to było zabronione. A później chowała. Za przewinienia, także takie, trafiało się do KL Auschwitz. Stanęłam przed poważnym dylematem, jak dodać do zapisków Feli tę nienapisaną przez nią, a przeżytą część, czyli marsz śmierci. Ostatecznie przeplotłam jej narrację relacjami innych więźniarek. Myślę, że powstała spójna historia.
Napisała pani, że gdyby Fela przeżyła, zostałaby pisarką i prawdopodobnie mieszkała w Izraelu. Ja myślę, że niezależnie od tego, gdzie by żyła, byłaby polskojęzyczną pisarką i pewnie znakomitą. Czy w związku z tym, jest szansa na opublikowanie jej dziennika?
– Fela była pochłonięta myślą o tym, by trafić do Erec. Miała, jak wielu młodych polskich Żydów i Żydówek, marzenie o stworzeniu własnego państwa. To fakt. Natomiast, jestem przekonana, że Fela pisałaby po polsku, bo ona po polsku myślała i czuła. Przyznaję, że źle napisałam o Feli jako przyszłej pisarce, bo Fela pisarką już była. Stała się nią, gdy postanowiła opisać swój obozowy los i to z tak wielkim poświęceniem. Trzeba zrobić wszystko, by wydać jej dziennik w całości. On wcale nie jest łatwą lekturą. Pełno w nim niedopowiedzeń, odnośników do obozowej rzeczywistości, do życia żydowskiej dziewczyny czy nawet wątków filozoficznych. Fela nie była przeciętną dziewczyną, ona była intelektualistką. Na jej grobie w Volarach widnieje zniekształcone nazwisko. Mam nadzieję, że gdy „Dziewczyny z Gross-Rosen” ukażą się w Czechach, uda się coś z tym zrobić. Może zrobimy to wspólnie?
Spróbujmy. Dziękuję za rozmowę. Czekamy na pani nową książkę i zapraszamy na spotkanie z czytelnikami do Dąbrowy Górniczej.
– Również dziękuję. Zaproszenie jest dla mnie oczywiście wielką radością. Przywiozę na to spotkanie fragmenty dziennika Feli i przeczytamy je wspólnie w jej rodzinnym mieście, za którym tak tęskniła.
AGNIESZKA DOBKIEWICZ – dziennikarka, publicystka i pisarka. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka dwóch przejmujących książek związanych z obozem KL Gross-Rosen: „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen” i „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła”. Obie zyskały status bestsellerów; pierwsza została przetłumaczona i wydana w Czechach, trwają prace nad wydaniem po czesku także drugiego tytułu.
-
Tablica z Basiulą
Fotografia z wystawy otwartej 24.11.2023 w Antonowie.
Podziękowania dla p. Igi Długokęckiej i Marii Ostaszewskiej za udostępnienie materiałów.
Więcej -
U nas na Basiuli - tablica
Fotografia z wystawy otwartej 24.11.2023 w Antonowie.
Podziękowania dla p. Igi Długokęckiej i Marii Ostaszewskiej za udostępnienie materiałów.
Więcej -
U nas na Basiuli - tablice
Fotografia z wystawy otwartej 24.11.2023 w Antonowie.
Podziękowania dla p. Igi Długokęckiej i Marii Ostaszewskiej za udostępnienie materiałów.
Więcej -
U nas na Basiuli
Fotografia z wystawy otwartej 24.11.2023 w Antonowie.
Podziękowania dla p. Igi Długokęckiej i Marii Ostaszewskiej za udostępnienie materiałów.
Więcej -
Łąki czyli przy ul. Katowickiej
Zdjęcie z rodzinnego albumu – to teren, gdzie później został wybudowany REAL przy ulicy Katowickiej. Bloki w tle to najprawdopodobniej zabudowania przy ul. Krasińskiego (numeracja w okolicy 30-40). Może ktoś potrafi precyzyjnie zidentyfikować?
Podziękowania dla Mai Szwedzińskiej za udostępnienie prywatnego archiwum.
Więcej -
Rodzinne z Al. Majakowskiego 23
Zdjęcie z rodzinnego albumu – to podwórko domu, który istnieje do dziś.
To ul. Majakowskiego 23.Podziękowania dla Mai Szwedzińskiej za udostępnienie prywatnego archiwum.
Więcej -
Der Reden-kolonie in Dombrowa
Grafika zapisana z sieci – do ustalenia źródło.
Więcej
To plan Redenu. -
Po napadzie w Ząbkowicach
Nota z czasopisma „7 groszy” wydanego w czwartek, 08.03.1934 (nr 66):
Skazanie sprawców napadu bandyckiego w Ząbkowicach
W Sądzie Okręgowym w Sosnowou odbyła się rozprawa przeciwko sprawcom śmiałego napadu rabunkowego, dokonanego w Ząbkowicach na dom 63-letniego Antoniego Zawodnlaka i jego żony, 60-letniej Marji.
Napad miał miejsce w nocy. Kiedy Zawodniakowie spali, do wnętrza mieszkania wtargnęło trzech zamaskowanych bandytów, którzy po steroryzowaniu starców, zażądali wydania pieniędzy. Bandyci spodziewali się wielkiego łupu, gdyż właśnie Zawodniakowie budowali nowy dom.
Łupem rabusiów padło jedynie 175 złotych, które Zawodniakowie wydali pod groźbą zabicia ich.
W pościgu ujęto 25-letniego Jana Kulika. bez stałego miejsca zamieszkania. 24-letniego Bolesława Kuziora z Więckowic i 26-letniego Kazimierza Palki, znanego w powiecie przestępcy. Prócz nich znalazł się na ławie oskarżonych mieszkaniec Ząbkowic 27-letni Adolf Kowalski, który napad ten uplanował.
Po całodziennej rozprawie zapadł wyrok skazujący Palkę na cztery lata więzienia, Kulika na 3 lata, Kuziora na 2 i Kowalskiego na półtora rdku. Wszystkich osadzano w więzieniu.
Więcej -
Ząbkowicki pawilon
Budynek istnieje do dziś (ul. Armii Krajowej 7c) – został w międzyczasie nadbudowany pierwszym piętrem. W latach 80-tych był tam sklep mięsny i motoryzacyjny. Napisy z witryny:
– mięso, wędliny świeże
Więcej
– polonez, fiat 126p, FSO, części zamienne -
Mozaika przy Kościuszki
Mozaika, której udało się przetrwać dziesiątki lat – znajduje się na elewacji dawnego Eldomu czyli budynku handlowego przy ul. Kościuszki 27. Została tylko „przyozdobiona” trzeba szkaradnymi skrzyniami gazowni…
Podziękownia dla Pawła Fałdy za udostępnienie prywatnego archiwum.
Więcej -
Czystość miasta
„CZYSTOŚĆ MIASTA ZALEŻY TAKŻE OD CIEBIE”
Na starych pocztówkach ta grafika ma mocne, żywe, kontrastujące barwy. Kilkadziesiąt lat później jest zgoła inaczej. Ten budynek znajduje się przy ul. Królowej Jadwigi 21A. Ściana w 99% jest zasłonięta reklamami i tylko w momentach ich wymiany można zaobserwować oryginalną powierzchnię.
Podziękownia dla Pawła Fałdy za udostępnienie prywatnego archiwum.
Więcej -
W okolicach baru Przystanek
Zdjęcie przedstawia oczekujących na przybycie kopii obrazu na skrzyżowaniu ulic Czerwonych Sztandarów (uprzednio i obecnie Królowej Jadwigi) oraz Wojska Polskiego. W tle budynek przy ul. Czerwonych Sztandarów 44, a także budynki nr 30 i 32 przy ul. Wojska Polskiego. Na parterze budynku przy ul. Czerwonych Sztandarów 44 znajdował się wtedy bar Przystanek, zlokalizowany w miejscu działającej tam uprzednio restauracji Zacisze, zlikwidowanej po otwarciu w pobliżu restauracji Polonia (obecnie także nieistniejącej).
Podziękowania dla p. Mariana Sauczka za udostępnienie prywatnego archiwum.
-
Procesja z obrazem
Zdjęcie przedstawia uczestników procesji z kopią obrazu MB Częstochowskiej, odebraną z samochodu-kaplicy, na ówczesnej ul. Czerwonych Sztandarów przed budynkami nr 42 i 44. Budynek oznaczony nr 42 został znacznym stopniu przebudowany, m.in. przez nadbudowę drugiego piętra.
Nawiedzenie kopii obrazu MB Częstochowskiej w parafii MB Anielskiej miało miejsce na początku marca 1980 roku.
Podziękowania dla p. Mariana Sauczka za udostępnienie prywatnego archiwum.
Więcej -
Reden - odprowadzenie obrazu
Odprowadzenie obrazu MB Częstochowskiej z parafii MB Anielskiej, które miało miejsce na początku marca 1980 roku. Warto zwrócić uwagę na istniejącą wtedy sygnalizację świetlną oraz portrety maryjne na słupach.
Podziękowania dla p. Mariana Sauczka za udostępnienie prywatnego archiwum.
Więcej -
Reden - peregrynacja
Nawiedzenie kopii obrazu MB Częstochowskiej w parafii MB Anielskiej, które miało miejsce na początku marca 1980 roku.
Podziękowania dla p. Mariana Sauczka za udostępnienie prywatnego archiwum.
Więcej -
Reden - oczekiwanie na peregrynację
Nawiedzenie kopii obrazu MB Częstochowskiej w parafii MB Anielskiej, które miało miejsce na początku marca 1980 roku. Zabudowania po lewej stronie współcześnie nie istnieją. Na zdjęciu jest co najmniej kilka innych ciekawostek: napis „Z MARYJĄ ZWYCIĘŻAJ ZŁO”, flaga maryjna i państwowa na słupie oświetleniowym, tabliczka z nazwą ulicy „Czerwonych Sztandarów”, przystanek autobusowy oraz napis „Społem” na szybie kamienicy przy ul. Królowej Jadwigi 44. Na pierwszym planie siatka i tory tramwajowe. Warto też zwrócić uwagę na brak świateł przy skrzyżowaniu oraz portrety maryjne na słupach (widoczne w powiększeniu).
Podziękowania dla p. Mariana Sauczka za udostępnienie prywatnego archiwum.
Więcej -
Procesja przed technikum
17.06.1965 – uwieczniona część procecji na Redenie z okazji Bożego Ciała. To już ostatnie chwile przed powrotem do bazyliki. Uwieczniono przedstawicieli różnych cechów przed dawnym Technikum Hutniczym. Budynek, położony przy ulicy Królowej Jadwigi 12, zbudowano w latach 50-tych ubiegłego wieku i na przestrzeni wielu lat mieścił różne szkoły i instytucje związane ze szkolnictwem zawodowym.
Po lewej stronie Józefa Sauczek a skrajnie na prawo Stefan Pawłowski.Podziękowania dla p. Mariana Sauczka za udostępnienie prywatnego archiwum.
Więcej -
1965 - cech wędliniarski przy bliźniaku
Czerwiec 1965 rok i procesja na Redenie z okazji Bożego Ciała. Opis fotografa:
Przedstawiciele cechu rzeźniczo-wędliniarskiego na zakręcie ulicy Królowej Jadwigi. W tle jeden z bliźniaczych budynków mieszkalnych, sąsiadujący z zabudowaniami dawnej siedziby Towarzystwa Francusko−Polskiego. Pomiędzy posesjami, na których usytuowane były budynki, znajdowała się droga prowadząca na teren dawnej Huty Cynku Konstanty. Zabudowania nie istnieją, a w ich miejscu dzisiaj znajduje się rondo ulic Królowej Jadwigi i Alei Róż.W tle reprezentanci cechu fryzjerów. Z prewej strony mistrz Józef Sauczek a chorągiew niesie Idzi Lorens.
Podziękowania dla p. Mariana Sauczka za udostępnienie prywatnego archiwum.
Więcej -
Cech krawców na Redenie
Czerwiec 1965 – uwieczniona część procecji na Redenie z okazji Bożego Ciała. To teren dzisiejszego ronda ulic Królowej Jadwigi i Alei Róż. W tle fragment dawnej siedziby Towarzystwa Francusko−Polskiego. W okresie okupacji w budynku tym mieściła się siedziba SS. W widocznej na zdjęciu, za uczestnikami procesji, przybudówce funkcjonowa areszt.
Podziękowania dla p. Mariana Sauczka za udostępnienie prywatnego archiwum.
Więcej -
Procesja ulicą Królowej Jadwigi
Lata 60-te – uwieczniona część procecji na Redenie z okazji Bożego Ciała.
Na pierwszym planie reprezentanci cechu wędliniarskiego oraz w tle fryzjerskiego ( Józef Sauczek niesie sztandar). W tle budynek przy ul. Królowej Jadwigi 34 (mocno przebudowany istnieje do dziś).Podziękowania dla p. Mariana Sauczka za udostępnienie prywatnego archiwum.
Więcej -
Procesja na Świerczewskiego
Czerwiec 1965- uwieczniona część procecji na Redenie z okazji Bożego Ciała. Na fotografii reprezentanci cechu fryzjerów. Po plewej stronie Józef Sauczek. Chorągiew niesie rozpoznany przez mieszkańców Idzi Lorens (prowadził zakład na ul. Królowej Jadwigi).
Poniżej opis od autora fotografii:
Cech fryzjerów na ulicy ks. Grzegorza Augustynika (wówczas Świerczewskiego, uprzednio Piłsudskiego) w pobliżu skrzyżowania z ulicą 1 Maja. Na drugim planie zabudowania dawnych Warsztatów Mechanicznych Władysława Pająka. Widoczne: charakterystyczne murowane ogrodzenie z bramą wjazdową, w części istniejące do dzisiaj, budynek mieszkalny, także istniejący, oraz po lewej stronie zdjęcia ściana szczytowa hali produkcyjnej warsztatów, obecnie nieistniejąccej. Hala produkcyjna ciągnęła się wzdłuż dawnej ulicy Świerczewskiego, aż do jej skrzyżowania z ulicą Orzeszkowej.
Podziękowania dla p. Mariana Sauczka za udostępnienie prywatnego archiwum.
Więcej
Wyszukiwaniew naszej bazie
Nawiguj klikając na trójkąty poniżej
- Archiwalia
- Bilety
- Dokumenty
- Fotografie
- Koperty
- Mapy
- Odznaki i medale
- Pamiątki z Dąbrowy Górniczej
- Plany
- Pocztówki
- Pozostałe
- Produkty z Dąbrowy
- DELAM
- Huta Szkła Artystycznego Staszic
- Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice
- Motoryzacja
- Obrabiarki z DEFUM
- Centrum obróbkowe wiertarsko-frezerskie WFE 100 NM
- Centrum obróbkowe wiertarsko-frezerskie WFG-100 NM
- Ciężka wiertarko-frezarka ADP-115
- Tokarka karuzelowa KNA -110/135 A
- Tokarka karuzelowa KNA -110/135 B
- Tokarka karuzelowa KNA -110/135 N
- Tokarka karuzelowa KNA -140/160
- WFM-100 N i WFM-100 NM
- Wiertarko-frezarka AD-100 AD-115 AD-125
- Wiertarko-frezarka HWC-P 110A
- Wiertarko-frezarka HWC-S 110A
- Wiertarko-frezarka konwencjonalna ADS-115
- Wiertarko-frezarka WFB-80
- Wiertarko-frezarka WFB-80 S
- Wiertarko-frezarka WFC – 90
- Wiertarko-frezarka WFE – 100 A1 N
- Wiertarko-frezarka WFG-100
- Wiertarko-frezarka WFG-100 N
- Wiertarko-frezarka WHB – 150
- Wiertarko-frezarka WHC – 160
- Wiertarko-frezarki poprzeczne WFE 100 A7 i WFE 100 A9
- Wiertarko-frezarki WFE – 80 i WFE 100
- Wiertarko-frezarki WFM-100
- Reklamy
- Ryciny
- Stemple i pieczątki
- Szkice,plany,projekty
- Tabliczki z dawnymi ulicami
- Tarcze szkolne
- Zaproszenia
- Bibliografia
- Archiwum Państwowe Katowice
- Czasopisma i gazety
- "Przemysł Chemiczny"
- Architektura
- Biesiada Literacka
- Dębowy Puls Miasta
- Dzień Dobry
- Dziennik Częstochowski
- Dziennik Ustaw
- Dziennik Zachodni
- Dzwonek Częstochowski
- Expres Zagłębia
- Gazeta Kielecka
- Gazeta Lwowska
- Gazeta Świąteczna
- Głos Zagłębia
- Głos Ziemowida
- Goniec Częstochowski
- Ilustrowany Kuryer Codzienny
- Innowacyjne obrabiarki – DEFUM 2004
- Iskra
- Jednodniówki
- Jlustracja Polska
- Kino
- Kłosy
- Kolejowe Przysposobienie Kolejowe
- Kurier Codzienny
- Kurier Poranny
- Kurjer Warszawski
- Kurjer Zachodni
- Kuryer Literacko-Naukowy
- Młodzi Idą
- Mówią wieki – magazyn historyczny
- Na szerokim świecie
- New Poland
- Niedziela
- Nowa Reforma
- Nowiny Illustrowane
- Nowości Ilustrowane
- Panorama
- Pobudka
- Polonia **
- Przegląd Dąbrowski
- Przegląd Górniczo-Hutniczy
- Przegląd pożarniczy
- Przegląd Techniczny
- Przekrój
- Przemysłowo-Handlowy Kurjer Sosnowiecki
- Przewodnik Katolicki
- Rola
- Rozwój
- Siedem groszy
- Świat
- Światowid
- Tajny detektyw
- Trybuna Robotnicza
- Turysta
- Tygodnik Ilustrowany
- Tygodnik Powszechny
- Wędrowiec
- Wiadomości Częstochowskie
- Wiadomości polskie
- Wieczór
- Ziarno
- Ziemia
- Dabrowa Gornicza Yizkor Book
- Foldery i broszury
- Katalogi
- Książki i albumy
- "Opis drogi żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej"
- Album "Barbórka 1972"
- Album Dąbrowa Górnicza
- Album drużyny harcerskiej im. Kr. Jana Sobieskiego
- Album p. Czesława Marczewskiego
- Album z czasów okupacji
- Dąbrowa Górnicza – rozwój urbanistyczny miasta
- Geografia powszechna illustrowana
- Geologiczny opis Polski oraz innych krajów, na północ od Karpat położonych
- Huta Katowice – stan oblężenia
- Ilustrowany Przewodnik Kolejowy
- Królestwo Polskie
- Książka telefoniczna o okręgu krakowskiego i Zagłębia Dąbrowskiego z 1929
- Legenda Zagłębia
- Legendy Zagłębia
- Monografia Dąbrowy Górniczej – 1976
- Monografia Huty Bankowej
- Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego
- Spółdzielczość w Dąbrowie Górniczej 1886-1966
- Sprawozdanie z ogólnopolskiego zjazdu w sprawach komunikacji miejscowej
- Syn Człowieczy
- V zjazd absolwentów Szkoły Górniczej i Hutniczej oraz Technikum Górniczego
- Wspólnymi siłami – X lat FOS
- Wspólnymi siłami – X lat Funduszu Odbudowy Szkół
- Wycieczki jednodniowe Zagłębia
- Yizkor Book – Dabrowa Gornicza
- Z biegiem Wisły
- Z biegiem Wisły. Obrazki o kraju.
- Z przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego i okolicy
- Zagłębie Dąbrowskie – Jan Zieliński
- Zarys dziejów hutnictwa i naukowo-technicznych stowarzyszeń hutniczych
- Ziemia Rodzinna
- Żydzi na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim
- Księgi adresowe i telefoniczne
- Adressbuch 1914-1915
- Chrześcijański Informator Zagłębia Dąbrowskiego na rok 1938
- Kalendarz Wieku Illustrowany
- Księga adresowa przemysłu, handlu i finansów – 1922
- Rocznik adresowy Królestwa Polskiego – 1900
- Rocznik adresowy Królestwa Polskiego – 1902
- Spis abonentów sieci telefonicznych Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów w Katowicach na 1939
- Księgi pamiątkowe
- Zasoby internetowe
- architekt.bedzin.pl
- Archiwum Map Zachodniej Polski
- Archiwum strony internetowej Cutiron
- Biblioteka Jagiellońska
- Biblioteka Narodowa
- Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa
- Forum Klimontów-Sosnowiec
- Fototeka Filmoteki Narodowej
- mapywig.org
- Narodowe Archiwum Cyfrowe
- naszgolonog.net
- Polona
- Portal aukcyjny
- rcin.org.pl
- Śląska Biblioteka Cyfrowa
- Stare Bilety PKP
- Tadnum – portal aukcyjny
- Wikipedia – domena publiczna
- www.antoniow.dbv.pl
- www.jewishgen.org
- zabytki.pl
- zdpp.blogspot.com
- Dzielnice
- Aleje
- Antoniów
- Błędów
- Bugaj
- Centrum
- 3 Maja
- Aleja Róż
- Aleja Tadeusza Kościuszki
- Bolesława Limanowskiego
- Budynek ekspedycji kopalni "Reden"
- Dzielnice
- Elizy Orzeszkowej
- Feliksa Perla
- Górnicza
- Górników Redenu
- Henryka Dąbrowskiego
- Henryka Sienkiewicza
- Hugona Kołłątaja
- Jana III Sobieskiego
- Juliusza Kadena-Bandrowskiego
- Kolejowa
- Królowej Jadwigi
- Księdza Augustynika
- Legionów Polskich
- Marii Konopnickiej
- Mikołaja Kopernika
- Nieznana ulica
- Nowa
- Ogrodowa
- Paryska
- Plac lotnika Żwirki
- Plac lotnika Żwirki
- Plac Wolności
- Romualda Traugutta
- Siemońska
- Stefana Okrzei
- Stefana Żeromskiego
- Władysława Przybylaka
- Zygmunta Cieplaka
- Dębniki
- Do identyfikacji
- Dziewiąty, Jedenasty, Trzydziesty, Szósty
- Gołonóg
- Adama Mickiewicza
- Aleja Józefa Piłsudskiego
- Aleja Zagłębia Dąbrowskiego
- Bolesława Prusa
- Edmunda Cedlera
- Generała Józefa Bema
- Gwardii Ludowej
- III Powstania Śląskiego
- Józefa Wybickiego
- Kościelna
- Kosmonautów
- Laski
- Marcina Kasprzaka
- Nieznana ulica
- Parkowa
- Plac Waszyngtona
- Romana Piecucha
- Tysiąclecia
- Walentyny Tiereszkowej
- Wiśniowa (nieistniejąca)
- Jamki
- Jedenasty
- Kasprzak
- Kazdębie
- Korzeniec
- Koszelew
- Ksawera
- Łabęcka
- Łęka
- Łęknice
- Łosień
- Manhattan
- Morcinek
- Mydlice
- Nieznana dzielnica
- Okradzionów
- Piaski
- Piekło
- Pilicka
- Podlesie
- Pogoria
- Reden
- Sikorka
- Stara Dąbrowa
- Staszic
- Strzemieszyce Małe
- Strzemieszyce Wielkie
- Ciołkowizna
- Fabryczna
- Gabriela Narutowicza
- Hetmańska
- Jana Majewskiego
- Kolejowa
- Kościelna
- Młyn
- Nieznana ulica
- Obrońców Pokoju
- Ofiar Katynia
- Puszkina
- Sławkowska
- Sportowa
- Stacyjna 18
- Strzemieszycka
- Sulno
- Szosowa (Strzem.)
- Tadeusza Gruszczyńskiego
- Transportowa
- Warszawska (wcz. Piłsudskiego)
- Władysława Orkana
- Trzebiesławice
- Tuczna Baba
- Tworzeń
- Ujejsce
- Ząbkowice
- Aleja Zwycięstwa
- Armii Krajowej
- Chemiczna
- Czesław Domaniewski
- Dolomitowa
- Dworcowa
- Franciszka Zabłockiego
- Generała Władysława Sikorskiego
- Górzysta
- Gospodarcza
- Gustawa Dreszera
- Janusza Kusocińskiego
- Młynarska
- Nadrzeczna
- Nieznana ulica
- Odrodzenia
- Orzechowa
- Osiedle Młodych Hutników
- Wapienna
- Zagłębiowska
- Związku Orła Białego
- Zagórze
- Zając
- Zielona
- Edukacja
- Kursy i szkolenia
- Liceum Plastyczne
- Seminarjum Nauczycielskie
- Szkoły
- Gimnazja
- Niezidentyfikowana
- Państwowe Seminarjum Nauczycielskie Męskie im. Traugutta
- Podstawowe i powszechne
- Cheder – szkoła żydowska
- Powszechna Szkoła Publiczna im.Marii Konopnickiej
- Szkoła im. Emilii Zawidzkiej
- Szkoła Kolejowa w Strzemieszycach
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Gołonogu
- Szkoła Podstawowa nr 10
- Szkoła Podstawowa nr 12
- Szkoła Podstawowa nr 13 im. Adama Piwowara
- Szkoła Podstawowa nr 15
- Szkoła podstawowa nr 16 imienia Waleriana Łukasińskiego
- Szkoła Podstawowa nr 17
- Szkoła Podstawowa nr 2 (Strzemieszyce)
- Szkoła Podstawowa nr 20
- Szkoła Podstawowa nr 21
- Szkoła Podstawowa nr 22
- Szkoła Podstawowa nr 29 im. Alfreda Szklarskiego
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika
- Szkoła Podstawowa nr 4 – Łęknice
- Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza
- Szkoła Podstawowa nr 6
- Szkoła Podstawowa nr 7 im. Hugona Kołłątaja
- Szkoła Podstawowa nr 8
- Szkoła w Błędowie
- Ząbkowice – niemiecka szkoła
- Przedszkola
- Średnie i zawodowe
- I LO im. Waleriana Łukasińskiego
- II LO im. Stefana Żeromskiego
- Liceum im. Aleksandra Zawadzkiego
- Szkoła Przemysłowa Śląsko-Dąbrowskiej Fabryki Urządzeń Mechanicznych
- Szkoła przy ul. 3-go Maja 10
- Sztygarka
- Techniczne Zakłady Naukowe
- Zespół Szkół Ekonomicznych im. Karola Adamieckiego
- Zespół Szkół Technicznych
- Szkoła Muzyczna
- Szkoły Specjalne
- Wyższe
- Tarcze szkolne
- Zespół Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków
- Żłobki
- Kolekcje, zbiory, prywatne archiwa
- Abraham Stavsky
- Adam Gołębiowski
- Adam Jamrozy
- Adam Tryba
- Adrian Dąbrowski
- Adrian Kretowicz
- Agata Kołodziejczyk
- Agnieszka Bryzik
- Agnieszka Janicka-Kwiecień
- Agnieszka Lisak
- Agnieszka Malawska
- Agnieszka Tabor
- Aleksander Wolski
- Alicja Smolarska
- Alojzy Pacha
- Andrzej Bogusław
- Andrzej Danecki
- Andrzej Grygiel
- Andrzej Grzebielucha
- Andrzej Kontkiewicz
- Andrzej Laskowski
- Andrzej Ludkiewicz
- Andrzej Nowak
- Andrzej Płatek
- Andrzej Tarczewski
- Andrzej Wilewski
- Ania M. Sokołowska
- Anita Dróżdż Lorens
- Anna Borecka
- Anna Borucińska
- Anna Jabłońska
- Anna Neumann
- Anna Pełka
- Anna Syska
- Anna Zugaj
- Antoni Leśniak
- Antykwariat POLIART
- Archiwum Państwowe w Katowicach
- Archiwum Państwowe w Kielcach
- Archiwum Państwowe w Łodzi
- Archiwum rodziny Hoffmanów
- Archiwum Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej
- Arkadiusz Rybak
- Artur Burdasz
- Artur Kamiński
- Barbara Kuzior
- Barbara Szczygieł
- Bart Plucinski
- Bartek
- Bartosz Kaczmara
- Bartosz Maroszek
- Bartosz Rutkowski
- Beata Grabowska
- Bernard Jaskuła
- Bogusław Duda
- Cezary Śliwiński
- Damian Góral
- Daniel Wróblewski
- Daniel Zasimuk
- Daria Wilczyńska-Zięba
- Dariusz Andrzej Kurpiel
- Dariusz Bartnik
- Dariusz Chećko
- Dariusz W. Nelle
- Dariusz Westphal
- Dawid Kmiotek
- Dawid Zegan
- Dominik Szczawiński
- Edward Kaleta
- Edyta i Andrzej Pardała
- Ewa Blacha
- Ewa Kartas
- Ewa Stęplewska
- Famille PRUDENT à Genlis France
- Gabriel Sołtysik
- Gabriela Struzik
- Galeria Akcji
- Grzegorz Kryczka
- Grzegorz Milewski
- Grzegorz Rokicki
- Grzegorz Skwara
- Grzegorz Taubler
- Grzegorz Walnik
- Halina Urban
- Hanna Klapa
- Helena Pentaks
- Henryk Adamczyk
- Henryk Boberek
- Henryk Bryś
- Henryka Kopeć
- Herder-Institut
- Horse Cars – Auto Serwis
- Hufiec ZHP
- Igor Puchała
- Ilona Blecha
- Ireneusz Górny
- Iwona Matyja
- Iwona Sułkowska
- Jacek Bargieł
- Jacek Kułach
- Jacek TZN
- Jacek Walaszczyk
- Jacek Zommer
- Jadwiga Machocka
- Jakub Łazarowicz
- Jakub Zasucha
- Jan Dudek
- Jan Giemza
- Jan Janocha
- Jan Krepa
- Jan Wątrobiński
- Janek Szuba
- Janusz Dziubiński
- Janusz Kurzyński
- Janusz Olej
- Jarosław Haszek
- Jarosław Janik
- Jarosław Krajniewski
- Jarosław Sawicz
- Jarosław Synowiec
- Jeff Cymbler
- Jerzy Sobota
- Joanna i Jerzy Gidmańscy
- Joanna Karlik
- Joanna Kwiecień
- Joanna Wierzbicka-Niechciał
- Jolanta Stolarska
- Jorge Szot
- Józef Makal
- Justyna Jaros Dziub
- Justyna Karwalska
- Justyna Pełechacz
- Kamil Potocki
- Kamil Rakowski
- Kamila Milik
- Kamila Przetak
- Karol Pieróg
- Karolina Kot (szkieletek)
- Katarzyna Bojarska
- Katarzyna Broda
- Katarzyna Grzyb
- Kazimierz Sendek
- Klaudia Budzyńska
- Klub Osiedlowy Unikat
- Konrad Kępski
- Krzysztof Janik
- Krzysztof Janus
- Krzysztof Kucharczyk
- Krzysztof Kulik
- Leszek Lasok
- Leszek Maszczyk
- Lidia Sztur-Majchrzak
- Lidia Wojtek
- Łukasz Bardzyński
- Łukasz Dobrowolski
- Łukasz Jermacz
- Łukasz Kuszniersky
- Łukasz Musiałek
- Łukasz Olejniczak
- Łukasz Pawlik
- Łukasz Tomczyk
- Łukasz Zięba
- Łukasz Zmarzły
- Łukasz Zwoliński
- Maciej Gadaczek
- Maciej Partyka
- Maciej Wróblewski
- Magdalena Bernacka
- Magdalena Grząś
- Magdalena Jasińska
- Magdalena Wawrzyńczak
- Maja Szwedzińska
- Małgorzata Błaut
- Małgorzata Bogusław
- Małgorzata Grażyna Korpikiewicz
- Małgorzata Kamińska
- Małgorzata Kowalczyk
- Małgorzata Lehman
- Marcin Błaszczyk – fotoplant.pl
- Marcin Demski
- Marcin Macha
- Marcin Maślak
- Marcin Michał Macha
- Marcin Mikina
- Marcin Młyński
- Marcin Rokicki
- Marcin Skorek
- Marek Brodnicki
- Marek Karnecki
- Marek Nuckowski
- Marek Słowiński
- Marek Wójcik
- Maria Czajka
- Marian Sauczek
- Mariusz Krakowiński
- Mariusz Nowakowski
- Marta Grzechuła
- Marta Rychlik
- Marta Szczepanik
- Marzena Smok
- Marzena Wiczkowska
- Michał Borchmann
- Michał Chlipała
- Michał Chojkowski
- Michał G.
- Michał Giemza
- Michał Głubiak
- Michał Kocma
- Michał Radka
- Michał Rodacki
- Michał Szczepanik
- Mieszko Opiłka
- Mirosław Stróżycki
- MJK89
- Moniek Rozen
- Monika Korzeniec-Olszewska
- Monika Pluta
- Monika Zawadzka
- Muzeum Krakowa
- Muzeum Miejskie Sztygarka
- Narodowe Archiwum Geologiczne
- New York Library
- Ola Olbrychowska-Ciepły
- Olga Adamus-Świercz
- Olga Kazibudzka
- Österreichisches Staatsarchiv w Wiedniu
- p. Juliusz
- Państwowy Instytut Geologiczny
- Patrick Chlond
- Patrycja Kordyś
- Patryk Chorążewicz
- Patryk Jeliński
- Patryk Nowakowski
- Paulina Gajewska
- Paweł Dydak
- Paweł Fałda
- Paweł Pudlik
- Paweł Smalcerz
- Piotr Frączak
- Piotr Gawor
- Piotr H.
- Piotr Kołodziejczyk
- Piotr Kozłowski
- Piotr Szafarz
- Piotr Wątrubka
- Piotr Zach
- Przemysław Kowalski
- Przemysław Woźniak
- Rafał Bujakowski
- Rafał Gawęda
- Rafał Kwieciński
- Rafał Piętka
- rcin.org.pl
- Robert Altman
- Robert Bączek
- Robert Kośmider
- Robert Kudera
- Robert Ochocki
- Robert Strojek
- Robert Winkler
- Rodzinny zbiór Państwa Bączek
- Rodzinny zbiór Państwa Dulewskich
- Rodzinny zbiór Państwa Karnasiewicz
- Rodzinny zbiór Państwa Rogacz
- Rodzinny zbiór Państwa Strasz
- Roman Kidller
- Roman Malik
- Ryszard Siewniak
- Ryszard Sokół
- Sebastian Glonek
- Sławek Kartonik
- Stanisław Małyska
- Stanisław Pancesz
- Stanisław Szpruch
- Sylwester Dominik
- Szymon Hnatow
- Szymon Lubaszka
- Tadeusz Iwoński
- Tadeusz Lorenc
- Tomasz Byjos
- Tomasz Derda
- Tomasz Ruciński
- Tomasz Szymczyk
- Tomasz Zamysłowski
- Tomek S.
- Tymek Skrzelowski
- United States Holocaust Memorial Museum (USHMM)
- Urszula Ostrowska
- Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej
- Veteran Club 1978 – Dąbrowa Górnicza
- Violetta Piątek
- Waldemar Magnuszewski
- Wiesław Duda
- Wiesław Trzęsimiech
- Witold Molęda
- Witold Wieczorek
- Włodzimierz Starościak
- Wojciech Bański
- Wojciech Kozina
- Wojciech Morawiec
- Wydawnictwo DIKAPPA
- Yestersen
- Zbieracz Staroci
- Zbigniew Bartnik
- Zbigniew Kornet
- Zbigniew Myśliński
- Zenon Zacłon
- Zofia Budziarz
- Kopalnie, huty, firmy
- Banki
- Bary
- Cegielnie
- Domy i centra handlowe
- Dyskoteki
- Firmy,biura,przedsiębiorcy
- A. Kałkowski, K. Zieliński i S-ka
- Biuro Budowlane Edward Kosiński
- Biuro Budowlane W. Wojewódzkiego
- Biuro Techniczne Inż. A. Nowicki
- Elibor
- Fabryka Gilz Stefan Serrini
- Fabryka kartonów i opakowań
- Galanteria "Izydor"
- Guttman – skup mat. drzewnych
- Hurtownia Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności
- Jan Dąbrowski Biuro Handlowo-Przemysłowe
- K. Kostrzeński
- Magazyn galanteryjno-bławatny R. Rudzki
- Nauczycielka Śpiewu L. Koźminówna
- OPEC
- OSK Efekt
- Przedsiębiorstwo Robót Ciesielskich O. Lange
- Przemysł drzewny I. M Wajnsztajn
- Skład Manufaktury Icek Ugner
- Skład Materiałów Aptecznych Z. Jackowski
- Skład Mebli Jakób Mitelman
- Skład S. Moneta i S-ka
- Spółdzielnia Delam
- Spółdzielnia Inwalidów im. M. Fornalskiej
- Spółdzielnia Pracy "Stolmet"
- Spółdzielnia Rzemieślnicza Remet
- Spółka Leśna Zagłębia Dąbrowskiego
- Sprzedaż drzewa CH. Taub
- Sprzedaż drzewa G. Nussbaum
- Tartak "Janina"
- Tartak i Heblarnia
- Towarzystwo Franko-Polskie
- W. Kozłowski i A. Kalkowski
- Weterynarze
- Zakład Fryzjerski Kremblewskiego
- Zakład pogrzebowy przy ul. 3-go Maja 10a
- Zakłady Schlenck
- Fotografowie
- A. Brodecki
- Arnold Vielrose
- Bogdan Szubski
- Bracia Altman
- Brodecka i Motz
- Cecylia Majewska
- Dariusz Kmiotek
- Dawid Zegan
- Dikappa
- DX FOTO
- E. Furman
- E. Katolik
- Franciszek Stobik
- J. Brodecka
- J. Czachowski
- J. Rowiński
- J. Żelichowski
- Józef Makal
- K. Jabłoński
- K. Kaczyński
- Kazimierz Seko
- Koło fotograficzne Sztygarki
- Krzysztof Kulik
- Laboratorium Fotograficzne przy kopalni "Paryż"
- Leszek Maszczyk
- M. Arbus
- Marcin Nowak
- Marie Putner
- Mieczysław Torbus
- Orient
- P. Pasek
- R. Altman
- R. Brandys
- R. Gwiazda
- R. Radzikowski
- Ryszard Rusak
- Spółdzielnia Pracy Fotografów Zawodowych
- St. Karpenstein
- T. Hermańczyk
- VENUS
- W. Kwietniewski
- Wojciech Bański
- Hotele
- Huty
- Kamieniołomy i wapienniki
- Kopalnie
- Aleksander
- Aleksandra
- Baśka
- Biedaszybownictwo
- Cieszkowski
- Flora
- Hieronim
- Ignacy
- Jan
- Karol
- Kołłątaj
- Kopalnia piasku Kuźnica Warężyńska
- Koszelew
- Ksawery
- Lech
- Łabecki
- Maksymiljan II
- Mikołaj
- Niezidentyfikowana
- Paryż
- Podreden
- Reden
- Schuman
- Sobiesław
- Stanisław
- Sztolnia ćwiczebna
- Szyb nr 34
- Szyb wodny
- Victoria
- Wańczyków
- Wanda
- Wiesława
- Wiktorja
- Zdzisław
- Księgarnie, drukarnie, introligatornie, redakcje gazet
- Dom Książki
- Drukarnia "Górnik"
- Drukarnia i introligatornia "Sztuka"
- Drukarnia St. Święckiego
- Introligatornia Pawła Śmielewskiego
- Księgarnia J. Ringmana
- Księgarnia Jana Rowińskiego
- Księgarnia Kostrzeńskiego
- Księgarnia L. Ciągała
- Księgarnia Leokadji Ottowej
- Księgarnia Ludowa
- Księgarnia ST. Kryszyńskiej w Strzemieszycach
- Księgarnia Żmigroda
- Wypożyczalnia książek C. Kozłowskiej
- Wypożyczalnia książek na Redenie
- Wypożyczalnia książek W. Kaznowskiego
- Zakład poligraficzny "Offset"
- Lody z pianką – p. Szotowa (Wera)
- Młyny
- Ośrodki wypoczynkowe
- Poczta
- Przedsiębiorstwa rolnicze – PGR-y GS-y Samopomoc Chłopska
- Restauracje
- Adria
- Astoria
- Bar u Janka Zawrata
- Cukiernia i Restauracja Wincenty Pietrzak
- Cukiernia Sielanka
- Cukiernia Warszawska S. Burchard
- Diament
- Hubertus
- Karczma w Bugaju (nieistniejąca)
- Kawiarnia "Kaprys" na Gołonogu
- Kawiarnia Gruzińska
- Kawiarnia w hotelu Zagłębia
- Klub Górniczy ZRPME PW Damel
- Kolorowa
- Mc Donald
- Niezidentyfikowana
- Parkowa
- Restauracja Chińska
- Restauracja POLONIA
- Restauracja R. Hajkiewicz
- Restauracja Stefana Wilczyńskiego
- Stylowa
- Tel-aviv
- Z. Sifijanowski
- Zacisze
- Zagłębianka
- Rzemieślnicy
- A. Miodownik
- Erato – wytwórnia strun (w Hubertusie)
- Idzi Lorens – fryzjer
- Krawiec Kanarek
- Niezidentyfikowany malarz
- Pracownia obuwia Leon Kasperek
- Przeds. Leśne – M. Gąssowski
- Salon fryzjerski Józefa Sauczka
- Stefan Pawłowski – mistrz fryzjerski
- Warsztat blacharski B. Lajtnera
- Wyrób butów
- Wyrób instrumentów muzycznych Jan Wilkoszewski
- Zakład Fryzjerski – Alojzy Pacha
- Zakład jubilersko-zegarmistrzowski J. Bocianowski i Syn
- Zakład kamieniarski "Wiktorja "
- Zakład kamieniarski Fochtmana
- Sklepy
- Antykwariat "Argos"
- Aparaty radiowe, gramofony J. Schabowski
- Apteka Grochowskiego
- Apteka Panaceum
- Artykuły Metalowe na 3 maja
- Bambosz
- Barbara – hurtownia krawiecka
- Chrześcijański dom obuwia ludowego
- Cliff Kosmetyki
- Drogeria na 3 maja
- Eldom
- Elegancja
- Foto DX
- Fryzjer Mieczysław Ziomek
- Galanteria Józef Paluchiewicz
- Kiosk na rogu 3 Maja
- Kioski Ruch-u
- Konalina Sklep Firmowy
- Kwiaciarnia i owocarnia "Araukaria"
- Magazyn Konfekcji G. Moszkowicz
- Magazyn mody H. Kossobudzkiej
- Magazyn Nadzieja
- Magazyn obuwia M. Rzepecki
- Nastolatek
- Niemiecki sklep na Redenie
- Niezidentyfikowane
- Optyk na 3 maja
- Pasmanteria
- Pewex
- Produkcja i Sprzedaż Farb Zyndel Szancer
- Radio i Technika
- Radio Telewizja
- Robot
- Rzeczki-złoto, srebro,zegary
- Sklep "Alik"
- Sklep galanteryjny C. Smolarska
- Sklep Mazurkiewicza
- Sklep niemiecki Lebensmittel
- Sklep Sołtysika na Redenie
- Sklep Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich
- Sklep z chemią na Bandrowskiego
- Sklep z odzieżą na Sienkiewicza
- Sklepy "Społem"
- Sklepy pod Sobieskiego 4
- Skład Apteczny Jan Beranek
- Skład Apteczny S-rów Jana Grochowskiego
- Supermarkety PRL-u
- Tkaniny Dekoracyjne
- Uniwersal
- Sklepy i przemysł spożywczy
- Cerealia oddział w Dąbrowie
- Cukiernia "Wersal"
- Delikatesy w Merkurym
- Handel win, wódek i towarów kolonialnych Emil Woźniak
- Hurtownia Cukru Mieczysław Dyja
- Icek Fraiman, W. Fraiman – reprezentacja browaru
- Kiosk spożywczy na Redenie Karnieckich
- Mięsny w Gołonogu
- Pieczywo i nabiał na Gołonogu
- Rzeźnia miejska
- SAM w Merkurym
- Sklep Grudnika
- Sklep spożywczo-kolonialny wyroby tytoniowe i manufaktury H. Kotuła
- Sklep spożywczy i elektryczna palarnia kawy Jan Domagała
- Sklep spożywczy robotników kopalni "Flora"
- Skład Ryżu i Cukru J. Rozenberg i S-ka
- Skład Win i Delikatesów Stefan Wilczyński
- Sprzedaż mąki i kaszy B-cia D. i Sz. Silberfreund
- Sprzedaż mąki i kaszy I. Welner
- Sprzedaż Mąki i Zboża J. Edelist i L. Welner
- Sprzedaż Wyrobów Cukierniczych
- Wytwórnia Wód Gazowanych
- Wytwórnia Wód Gazowo-Owocowych Fr. Żaka
- Wytwórnia Ziół Leczniczych ks. Huszno
- Targowiska
- Wieże wodne
- Zakłady przemysłowe
- Betoniarnia w centrum
- Dąbrowskie Zakłady Chemiczne i Fabryka Tektury Asfaltowej
- Dąbrowskie Zakłady Przemysłu Terenowego
- Damel
- Defum
- Elektryczność / ERG
- Fabryka Drutu Braci Klein
- Fabryka forniru
- Fabryka Mydła "Alfa"
- Fabryka Mydła "Dzwon"
- Fabryka przetworów chemicznych – W. Mondalski
- Fabryka Śrub i Nitów
- Fabryka zamków i okuć "Tłocznia"
- HK Cutiron
- Huta Szklana "Strzemieszyce"
- Huta Szkła Artystycznego Staszic
- Huta Szkła Ząbkowice
- IZOKOR
- Koksownia "Przyjaźń"
- Odlewnia Wszelkich Metali Bolesław Plucinski
- Strem
- Wibrobeton
- Zakład Ślusarko-mechaniczny Teofil Brok
- Zakłady Bytomskie
- Zakłady Mechaniczne Władysława Pająka
- Zakłady Naprawcze Maszyn Elektrycznych
- Zakłady przemysłowe "Strzemieszyce"
- Zakłady Tworzyw Sztucznych Ząbkowice
- Kultura
- Nieskategoryzowane
- Obiekty wojskowe
- Osoby
- A. Miodownik
- Abram Jakub Klein
- Andrzej Ornat
- Andrzej Rosicki
- Antoni Kozioł
- Antoni Pinkowski
- Artyści
- Bolesław Zarychta
- Bronisława Kmiecik
- Budowniczy miasta
- Czesław Rabenda
- Dąbrowska inteligencja – międzywojnie
- Edward Bryła
- Edward Miętka
- Edward Salwa
- Eryka Trzewik-Drost
- Eugeniusz Furman
- Eugeniusz Jarubasz
- Franciszek Szklaz
- Goście Dąbrowy
- Grzegorz Borowiec
- Henryk Kanwiszer
- Hieronim Kondratowicz
- Hieronim Uczyński
- Ireneusz Borowiec
- Jan Kruszyński
- Jan Sylwester Drost
- Jan Tyka
- Józef Chlebowski
- Józef Piątek
- Józef Starzyński
- Julian Hoffman
- Kazimierz Srokowski
- Leon Juszczyk
- Leszek Rozmus
- Ludwik Fiedorowicz
- Maria Piętkówna
- Maria Szklaz
- Marian Kantor-Mirski
- Marian Sowiński
- Mieszkańcy
- Adolf Kowalski
- Antoni Zawodniak
- Augustynik Grzegorz – ksiądz
- Bolesław Sierka
- Eugeniusz Smirnow
- Ferdynand Peroń
- Franciszek Latała
- Franciszek Łach
- Franciszek Wilkoszewski
- Francuzi
- Janek Boruszewski
- Janina Starzyńska
- Kazimierz Bargieł
- Kazimierz Morgulec
- Kazimierz Wilkoszewski
- Maciej Dalewski
- Maria Zawodniak
- Maryanna Świerczewska
- Podkowa Aniela
- Rodzina Śmielewskich
- Stanisława Sauczek
- Stefan Czajkowski
- Szczepan Słowiński
- Tadeusz Szymaszek
- Teofil Wójcik
- Tomasz Lubojański
- Wacława Sonne
- Weronika Karnecka
- Włodzimierz Starościak
- Zdanowska Joanna
- Zygmunt Wydrych
- Nauczyciele
- Piotr Reroń
- Piotr Urbańczyk
- Politycy
- Przedsiębiorcy, właściciele sklepów
- Przemysł
- Rodzina Domańskich
- Rodzina Gęborków
- Rozalia Smółkowa
- Stanisław Janas
- Stanisław Kontkiewicz
- Stanisław Lewiński
- Stanisław Siudak
- Stanisław Sobieraj
- Stanisław Wiewióra
- Uczniowie
- Wł. Liwierski
- Władysław Bubel
- Władysław Dziurski
- Władysław Mogiła
- Wojskowi
- Zdzisław Sikora
- Zenon Wojtala
- Żydzi
- Zygmunt Bąbczyński
- Zygmunt Ciuk
- Zygmunt Sztainmasel
- Pomniki i tablice
- Bohaterom Czerwonej Armii ("gwiazda") – Gołonóg
- Figura Maryi przed Bazyliką NMP
- Figura Maryi z boku Bazyliki NMP
- Instalacja przy CH Merkury
- Pomnik 10 zamordowanych
- Pomnik Aleksandra Zawadzkiego
- Pomnik Bohaterów Czerwonych Sztandarów (Hendrix)
- Pomnik Feliksa Dierżyńskiego
- Pomnik Legionistów (nieistniejący)
- Pomnik Niepodległości
- Pomnik Nieznanego Żołnierza(wyburzony)
- Pomnik Stanisława Staszica
- Pomnik Tadeusza Kościuszki
- Pomnik Tadeusza Kościuszki na Placu lotnika Żwirki (nieistniejący)
- Pomnik z menorą na kirkucie
- Pomnik Żołnierzy Radzieckich
- Pomnik Związku Orła Białego
- Tablica – zbiornik Pogoria
- Tablica upamiętniająca E. Furmana
- Tablica upamiętniająca Feliksa Dzierżyńskiego
- Religia
- Cmentarze
- Judaika
- Kapliczki
- Kościoły rzymskokatolickie
- Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa
- Bazylika NMP Anielskiej
- Kościół Ducha Św.
- Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
- Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Łośniu
- Kościół pw. Chrystusa Króla
- Kościół pw. św. Marii Magdaleny
- Kościół pw. św. Rafała Kalinowskiego
- Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej
- Kościół św. Aleksandra
- Kościół św. Antoniego z Padwy
- Kościół św. Barbary
- Kościół św. Józefa
- Kościół św. Maksymiliana Kolbego
- Kościół w Ujejscu pw. NMP Matki Kościoła
- Kościół Zesłania Ducha Świętego w Ząbkowicach
- Krzyże przydrożne, okolicznościowe, symboliczne itd
- Księża i siostry zakonne
- Relikty przeszłości
- Służby
- Sport
- Tablice edukacyjne – MMS
- Towarzystwa, stowarzyszenia, harcerze
- Cechy rzemieślnicze
- Dąbrowskie Towarzystwo Muzyczne
- Harcerze
- Koło Gospodyń Wiejskich Strzemieszyce
- Organizacje związkowe
- Partie polityczne
- Spółdzielnie
- Stowarzyszenia
- Hashomer Hatzair
- Koło Samopomocy Uczniów Państwowego Seminarjum Nauczycielskiego
- Liga Kobiet
- Liga Morska i Kolonialna
- NSZZ Solidarność DFO
- Ochronka na Zielonej
- Samowar
- Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Fizycznej
- Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej
- Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej
- Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich
- Stowarzyszenie Spożywców Robotników Chrześcijańskich
- Stowarzyszenie Spożywcze Flora
- Stowarzyszenie spożywcze robotników Huty Bankowej
- T.U.R.
- VC 19-78 MC Poland
- Zespół zwolenników sceny Polskiej
- Związek byłych Ochotników Armji Polskiej
- Związek Nauczycielstwa Szkół Powszechnych Ognisko w Dąbrowie Górniczej
- Związek Orła Białego
- Związek Zawodowy Robotników Przemysłu Górniczego
- Stowarzyszenie pań św. Wincentego
- Towarzystwa
- Duszpasterstwo Ludzi Pracy
- Koło Towarzystwa Macierzy Szkolnej
- Komitet Opieki nad biednymi
- Komitet Opieki nad Dziećmi
- Komitet Ratunkowy miejscowy
- L.O.P.P.
- Obwodowy Komitet Ratunkowy
- PTTK
- Sekcja Górniczo-Hutnicza
- Sekcja VII górniczo hutnicza Towarzystwa popierania przemysłu i handlu
- Sokół
- Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich
- Towarzystwo "Dobroczynność" kopalni "Flora"
- Towarzystwo Dobroczynności
- Towarzystwo Francusko-Włoskie Dąbrowskich Kopalń Węgla
- Towarzystwo Koło Sportowe
- Towarzystwo Muzyczne w Dąbrowie
- Towarzystwo Muzyczno-Śpiewacze w Gołonogu "Harmonja"
- Towarzystwo pomocy dla biednych chrześcijan kopalni "Flora"
- Towarzystwo poszukiwaczy skarbów
- Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej
- Towarzystwo Stenografów Adama Piwowara
- Towarzystwo Upiększania Miasta Dąbrowa Górnicza
- Towarzystwo Wzajemnego Kredytu
- Ubezpieczalnia Społeczna
- Wolny Związek Zawodowy
- Związek Młodzieży Polskiej
- Związek Niemieckich Dziewcząt
- Transport i komunikacja
- Uroczystości i wydarzenia
- 1966 – wizyta Stanisławy Zawadzkiej
- Auto-Rodeo
- Barbórki
- Cyrk
- Dni Dąbrowy Górniczej
- Dożynki
- Dzień Hutnika
- Dzień Znaczka Pocztowego
- Festiwale, imprezy
- Harcerskie
- Jarmark Staroci
- Jubileusze
- Katastrofy, pożary, wypadki
- Kościelne
- Obchody św. Mikołaja
- Obrona pomnika Bohaterów Czerwonych Sztandarów (Hendrixa)
- Odsłonięcie pomnika "Bohaterom czerwonych sztandarów"
- Odsłonięcie pomnika Aleksandra Zawadzkiego
- Otwarcia
- Otwarcie ośrodka zdrowia z E. Gierkiem
- Otwarcie szkoły SP29
- Parady wojskowe
- Partyjne
- Pogrzeby
- Powitanie gauleitera Śląska Fritza Brachta
- Protesty
- Przywitanie rumuńskich przesiedleńców
- Sesje astronomiczne, obserwacje słońca
- Sportowe
- Spotkania i zloty
- Strajki
- Święta Narodowe
- Święto Ameryki Północnej
- Szkolne
- Sztandar dla strażaków z Trzebiesławic
- Targi, kiermasze, jarmarki
- Wojewódzki Przegląd Piosenki Dziecięcej
- Wojsko Ludowe – Huta Katowice
- Wystawy
- Zabawy
- Zdjęcia z budowy
- Zdjęcia z wyburzeń
- Zjazdy Absolwentów
- Żniwa
- Życie pod okupacją
- Widoki i panoramy miasta
- Wypoczynek i zieleń
- Zdrowie
- Życie Codzienne
Losowy memoriał
WięcejNasza baza
7565 - skany
175 - wpisy encyklopedyczne
398 - dawne artykuły prasowe