O stronie

’Za bajtla’ mieszkałem z rodzicami na Gołonogu, eksplorowałem bunkry  (wtedy nazywaliśmy to zabawą w komandosów :)) na Podlesiu, zdobywałem tzw. Borówkę, chodziłem na bagienne pałki na Jamki, zbierałem łuski na strzelnicy na Podlesiu i rzucałem się kulkami z rudy, znalezionymi przy budowie gołonoskich kortów tenisowych. Duca, proca, finka i palenie saletry (wulkan w piaskownicy), to była wtedy wcale nie szara rzeczywistość.  Uczyłem się w SP15, poznawałem miasto oraz nasz region dzięki wycieczkom organizowanym przez PTTK i legendarną nauczycielkę p. Pająk. Z perspektywy wielu lat myślę, że miała szczególne znaczenie dla budowania  świadomości zagłębiowskiej u dużej części aktualnych 40 latków.

Moja historia jest powiązana z historią czy też brakującą i nieznaną historią Dąbrowy Górniczej. Kilka lat temu przypadkiem trafiłem na pocztówkę z okresu PRLu, która przedstawiała fragment naszego miasta. Diametralnie inny od współczesnego. To był początek – zacząłem szukać kolejnych pocztówek i krok po kroku powstawało moje archiwum. Postanowiłem udostępnić je w formie strony internetowej – tak z kolei powstała www.dawnadabrowa.pl . Po jakimś czasie okazało się, że same pocztówki nie dość, że nie odpowiadają na wiele zapytań, to wręcz generują kolejne… W niedługim czasie zbiór i stronę wzbogaciły fotografie. Potem przyszła kolej na mapy, reklamy, dokumenty, artykuły, ryciny, nagrania.  Wielu mieszkańców, kolekcjonerów oraz instytucji czy stowarzyszeń udostępnia swoje archiwa.

Przez wiele lat setki osób i organizacji przesłały swoje materiały do udostępnienia. Baza każdego roku przyrasta o kilkaset nowych elementów.

Ważnym momentem dla strony była zmiana środowiska do zarządzania treścią Dawnej Dąbrowy (tzw. CMS). Stało się to w 2017 roku – ta aktualizacja umożliwiła zastosowanie nowych funkcjonalności czyli przede wszystkim publikowanie wpisów encyklopedycznych i wiązanie materiałów między sobą. Teraz dodając jeden skan określamy dla niego wiele parametrów jednocześnie a wszystko później dzieje się automatycznie.

Dawna Dąbrowa z katalogu skanów staje się systematycznie Cyfrową Encyklopedią Dąbrowy Górniczej.

Zapraszam wszystkie osoby chętne do współpracy! Jest nas już całkiem spora grupa. Jak nasza praca wygląda i co robimy?

  •  przepisywanie (pomaga w tym soft) starych artykułów prasowych i udostępnianie na DD
  • pisanie własnych artykułów tematycznych
  • przeglądanie określonych i ustalonych wcześniej źródeł np. całych roczników starych czasopism. Numer po numerze, strona po stronie. Wycinanie dąbrowskich fragmentów.
  • publikacja zdjęć/skanów na DD – mamy w sumie już parę tysięcy gotowych materiałów do wrzucenia. Część jest z gazet, część to skany z muzeum, archiwum etc.
  • wizyty w archiwach państwowych w celu skanowania
  • wykonywanie zdjęć do zestawień http://dawnadabrowa.pl/galeria-interaktywna-dawna-nowa
  • spotkania z mieszkańcami – na razie w celu skanowania. Może docelowo wideo-rozmowy?
  • utrzymywanie profilu na facebook’u Dawnej Dąbrowy i Historycznej Dąbrowy
  • aktywne pozyskiwanie materiałów m.in. z FB – wychwytywanie  kogoś, kto publikuje skany/foto i publikacja na DD
  • wspieranie wszystkich aktywności w zakresie wystaw, publikacji, prac dyplomowych, projektów NGO/miejskich etc.
  • organizacja/uczestnictwo w spotkaniach historycznych

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7573 - skany

175 - wpisy encyklopedyczne

399 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij