Po napadzie w Ząbkowicach

Opis:

Nota z czasopisma „7 groszy” wydanego w czwartek, 08.03.1934 (nr 66):

Skazanie sprawców napadu bandyckiego w Ząbkowicach

W Sądzie Okręgowym w Sosnowou odbyła się rozprawa przeciwko sprawcom śmiałego napadu rabunkowego, dokonanego w Ząbkowicach na dom 63-letniego Antoniego Zawodnlaka i jego żony, 60-letniej Marji.

Napad miał miejsce w nocy. Kiedy Zawodniakowie spali, do wnętrza mieszkania wtargnęło trzech zamaskowanych bandytów, którzy po steroryzowaniu starców, zażądali wydania pieniędzy. Bandyci spodziewali się wielkiego łupu, gdyż właśnie Zawodniakowie budowali nowy dom.

Łupem rabusiów padło jedynie 175 złotych, które Zawodniakowie wydali pod groźbą zabicia ich.

W pościgu ujęto 25-letniego Jana Kulika. bez stałego miejsca zamieszkania. 24-letniego Bolesława Kuziora z Więckowic i 26-letniego Kazimierza Palki, znanego w powiecie przestępcy. Prócz nich znalazł się na ławie oskarżonych mieszkaniec Ząbkowic 27-letni Adolf Kowalski, który napad ten uplanował.

Po całodziennej rozprawie zapadł wyrok skazujący Palkę na cztery lata więzienia, Kulika na 3 lata, Kuziora na 2 i Kowalskiego na półtora rdku. Wszystkich osadzano w więzieniu.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Osoby - Mieszkańcy - Adolf Kowalski Osoby - Mieszkańcy - Antoni Zawodniak Życie Codzienne - Kronika Kryminalna Osoby - Mieszkańcy - Maria Zawodniak Bibliografia - Czasopisma i gazety - Siedem groszy Dzielnice - Ząbkowice

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij