Śmierć Sadowskiego

Opis:

Nota z czasopisma „Siedem groszy” nr 122, wydanego we wtorek, 20.09.1932:

Zagadka śmierci Sadowskiego została wreszcie wyjaśniona

Jak donosiliśmy, w nocy z 15 na 16 bm. w rowie przydrożnym obok kopalni „Maksymiljan” w Dąbrowie znaleziono 46-letniego bezrobotnego Piotra Sadowskiego. zam. przy ul. Kamiennej 10 w Sosnowcu.

Leżał on nieprzytomny w kałuży krwi, która obficie ciekła z kilku ran, jakie najwidoczniej zadano mu nożem. Przewieziono go w stanie ciężkim do szpitala powiatowego.  Posiadał on przy sobie 55 złoty złotych oraz zegarek, policja zatem odrazu nabrała pewności, iż napad rabunkowy nie miał tu miejsca. Mimo jednak badania ranny nie umiał powiedzieć, kto poranił go nożem.

16 bm. Sadowski zmarł, nie odzyskawszy przytomności. Policja rozpoczęła energiczne dochodzenia, które doprowadziło wreszcie do rozwiązania zagadki. Ustalono mianowicie, że Sadowski został pobity przez Michała Laszczycę, właściciela kopalni „Podreden” w Gołonogu, oraz Jana Tułaka, górnika, zam. na kol. Sulno w Strzemieszycach. Obydwaj zostali zatrzymani.

Przyznali się oni do winy, przyczem przebieg zajścia podali jak następuje:  Wracając na rowerach z Dąbrowy, obok kop. „Maksymiljan” zostali zaczepieni przez Sadowskiego.  Łaszczyca jechał kilkanaście metrów przed Tołakiem. Gdy wymijał Sadowskiego, ten chwycił go za marynarkę i ściągnął z roweru. Wynikła między nimi bójka, w której udział wziął również Tułak.

Zatrzymani przyznali się, że bili Sadowskiego po głowie kamieniami, jednak nie przyznali się do zadania mu ran nożem.  Łaszczyca i Tułak wraz z dochodzeniem przekazani zostali 17 bm. władzom sądowym.

Podziękowania dla Moniki Pluty za przekazanie informacji o tym artykule.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Życie Codzienne - Kronika Kryminalna Bibliografia - Czasopisma i gazety - Siedem groszy

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

6747 - skany

153 - wpisy encyklopedyczne

2 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij