Echa katastrofy w kop. Reden

Opis:

Artykuł z czasopisma „Nowiny Illustrowane” (oryginalna pisownia) nr 8 z 1907 roku: „Echa nieszczęścia”.

„Sama chwila wybuchu gazów w kopalniach węgla jest, obok trzęsienia ziemi najstraszniejszą z katastrof żywiołowych, jakich ludzie padają na ziemi ofiarą. Od ognia lub wylewów na powierzchni naszego planety można ratować się jeszcze można w ten lub inny sposób. Wobec jednak trzęsienia ziemi, człowiek, ów „pan stworzenia” jest zupełnie bezsilnym, podobnie jak wobec eksplozyi gazów kopalnianych.  Swe ocalenie zawdzięcza wtedy jedynie zrządzeniem Opatrzności, które zwykle, choć niesłusznie, nazywamy „szczęśliwym zbiegiem okoliczności”.

Że jednak nie znane są nam wyroki Opatrzności, lub, jak kto woli, prawa, jakiemi rządzony jest „szczęśliwy zbieg okoliczności” – przeto przy katastrofach podziemnych giną na całym świecie co roku tysiące górników, tysiące ludzi zaś ponosi na powierzchni śmierć wskutek trzęsienia ziemi.

O całym szeregu podobnych katastrof pisaliśmy niedawno w „Now. Illustrowanych”, przyczem, jak sobie Czytelnicy przypominają, omówiliśmy katastrofę kopalnianą w Reden, która to kosztowała życie blisko 200 górników, codziennie narażających się, niby żołnierze podczas wojny, na śmierć prawdopodobną. I jeżeli chwila wydobywania na powierzchnię ciał zabitych, lub też ocalonych górników jest powodem scen dramatycznych – to i chwila pogrzebu ofiar niemniej jest wstrząsającą. Tu żona żegna wraz z kilkorgiem dziatek swego małżonka i opiekuna małoletnich, tam staruszka, matka stoi niema, zrozpaczona nad trumną jedynaka, co był jej jedyną podporą i przyjacielem, ówdzie siostra żegna się ze zwłokami brata i tym podobnie.

Jedna z rycin, jakie podajemy w dzisiejszym numerze przedstawia ponury obraz pogrzebu ofiar w kopalni redeńskiej, pogrzebu katolickiego, jak poznać można z ubioru duchownych. Na drugiej rycinie zaś przedstawioną jest chwila składania do wspólnego grobu trumien ze zwłokami tych, co pracując razem, razem polegli przy wspólnej ciężkiej pracy. Ziemia, która okazała im się macochą w swem wnętrzu, teraz jako dobra matka przyjmuje ich w swe łono.”

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Uroczystości i wydarzenia - Katastrofy, pożary, wypadki - Pożar kopalni Reden Kopalnie, huty, firmy - Kopalnie - Reden

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7565 - skany

175 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij