Pożar w kopalni Reden

Opis:

Artykuł opisujący pożar w kopalni Reden z czasopisma „Ziarno” nr 3, wydanego 15.01.1904 roku:

Pożar w kopalni węgla
Kopalnia węgla kamiennego „Reden” w Dąbrowie Górniczej, jedna z najstarszych w Zagłębiu, nosi nazwę od pruskiego ministra skarbu Redena, pod którego główną dyrekcją za czasów Księstwa Warszawskiego znajdowało się górnictwo polskie. Kopalnia ta w roku 1865 nawiedzona została ogromnym pożarem podziemnym, który zniewolił ówczesny Wydział Górnictwa przy byłej komisyi rządowej przychodów i skarbu w Warszawie wstrzymać w tem miejscu wszelkie roboty górnicze; ponieważ zaś pomimo zasypania otworów kopalnianych ogień nie zagasł, wydobycie przeto węgla w tem miejscu przez długie lata wstrzymanem być musiało. Dopiero w roku 1899 Towarzystwo Francusko-Rosyjskie, nabywszy od dzierżawców górnictwa rządowego pp. Szewcowa, Derwiza i Pomerancewa prawo eksploatacyi węgla z kopalni Reden, przystąpiło do robót podziemnych w tej części kopalni, do której ani ogień, ani towarzyszące mu gazy, dla zdrowia ludzkiego szkodliwe, wcale nie doszły.

Ta to niewielka kopalnia, wzorowo przez inżyniera p. Felicyana Gadomskiego urządzona i przez tegoż prowadzona, stała się pastwą pożaru w dniu 31 grudnia r. z., powstałego z niewyśledzonej dotąd przyczyny na spodzie głównego szybu wydobywalnego i wodociągowego. Ogień, pędzony silnym przeciągiem od spodu szybu do góry, strawił większą część budynków kopalnianych i maszynowych, a tym sposobem uniemożliwił wydobywanie węgla tym szybem. Pracowita wszakże i energiczna dyrekcya kopalni stara się usilnie o to, aby innymi otworami węgiel w kopalni wyciągać było można, co prawdopodobnie za parę tygodni urzeczywistnionem zostanie. Wtedy produkcya węgla z kopalni Reden powróci do poprzedniej swojej normy i będzie w stanie około 20 wagonów węgla dziennie dostarczyć.

Widok pogorzeliska, na drugi dzień po katastrofie fotograficznie zdjęty, przy niniejszem dla czytelników „Ziarna” załączamy.
F. K.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Osoby - Przemysł - Górnicy - Felicjan Gadomski Uroczystości i wydarzenia - Katastrofy, pożary, wypadki - Pożar kopalni Reden Kopalnie, huty, firmy - Kopalnie - Reden

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7320 - skany

167 - wpisy encyklopedyczne

394 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij