Manifestacja TUR

Opis:

Ząbkowice Będzińskie (dziś Ząbkowice – dzielnica Dąbrowy Górniczej) – datowanie zdjęcia wykonanego przez Altmanów nie jest znane w 100%. Możliwe, że było to tuż przed wojną. Niemcy raczej nie pozwoliliby na takie zgromadzenie… Zdjęcie jest zrobione na tzw. skarpie w Ząbkowicach, gdzie wybierano piach za  blokami z huty szkła i przychodni (obecnie osiedle Robotnicze). To jest przy leśnej drodze będącej przedłużeniem drogi od stacji kolejowej w Ząbkowicach. Przy sztandarze na środku zdjęcia: po lewej Stefan Drążkiewicz  i  po prawej jego brat, Melchior Drążkiewicz , który za działalność związkową został aresztowany przez gestapo i wywieziony do obozu w Oświęcimiu, a tam zagazowany w 1943 roku. Stefan i Melchior byli synami Piotra Drążkiewicza  – cieśli, który budował kościół w Ząbkowicach . Piotr Drążkiewicz wraz z żoną Julianną po ojcu z rodu Zawiszy Czarnego , przybyli do Dąbrowy ze Staszowa i mieszkali początkowo na Redenie. Potem przeprowadzili się do Ząbkowic i tam są pochowani na parafialnym cmentarzu.

Na jednym ze sztandarów widać napis T.U.R. – TUR powstało na mocy uchwały Rady Naczelnej PPS z dnia 21 grudnia 1922 r. z inicjatywy Ignacego Daszyńskiego. Organizacja zajmowała się samokształceniem, organizacją akcji odczytowych, działalnością wydawniczą, animowała ruch artystyczny wśród robotników. Organizowała także uniwersytety powszechne. Podziękowania dla Leszka Maszczyka za rozszyfrowanie TURu.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Archiwalia - Fotografie Uroczystości i wydarzenia - Partyjne - Pochody Towarzystwa, stowarzyszenia, harcerze - Stowarzyszenia - T.U.R. Dzielnice - Ząbkowice

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7565 - skany

175 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij