Zastęp Wilków 81 ZDH im. Staszica

Opis:

Zdjęcie opisane jako: Zastęp Wilków 81 ZDH im. Stanisława Staszica 2 grudnia 1933 roku po przyrzeczeniu harcerskim. Przy stole trzeci od prawej siedzi profesor W. Rembacz. Fotografia została umieszczona przez śp. Włodzimierza Starościaka w części jego kolekcji dotyczącej Sztygarki – bardzo prawdopodobne zatem, że zaprzysiężenie odbyło się właśnie w tym miejscu.

Pani Anna Andrzejak przekazała 31.03.2014 roku taką informację: „…na zdjęciu zamieszczonym na Waszej stronie  rozpoznałam mojego ś.p. Stryja (brata mojego Ojca), który był uczniem szkoły górniczo-hutniczej w Dąbrowie i zapalonym szybownikiem. Mój stryj to Zbigniew Maślaczyk (niektóre źródła podają błędną pisownię Maślarczyk i taka jest w Gazetce) na zdjęciu stoi czwarty od prawej.

W gazetce „Młodzi idą” z 1935 roku znalazłam informację o oddziale szybowcowym istniejącym na terenie Dąbrowy Górniczej skupiającym młodzież harcerską zainteresowaną lotnictwem.  Informacji udziela:… i tu podane jest nazwisko mojego ojca, który jakiś czas przebywał u swojego brata.

Piszę to wszystko ponieważ mój stryj w czasie II wojny światowej trafił do Anglii, tam skończył Polską Szkolę Pilotażu, ożenił się został ojcem i niestety zginął jako pilot. Myślę, że informacje te mogą być dla Państwa istotne bo gdyby nie Dąbrowa, jej szkoła i harcerstwo nie byłoby dzielnych polskich pilotów (myślę, że mój stryj nie był jedynym z tej szkoły, który walczył o wolną Polskę.) „.

Podziękowania dla Rodziny śp. Włodzimierza Starościaka, która udostępniła jego kolekcję oraz dla Mai Szwedzińskiej za koordynację przekazania archiwum.

 

 

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Archiwalia - Fotografie Towarzystwa, stowarzyszenia, harcerze - Harcerze - I Zagłębiowska Drużyna Harcerska

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

Losowy memoriał

Więcej

W naszej bazieznajduje się

5484elem.

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij