Wstęp do geologicznego opisu Polski

Opis:

Fragment do wstępu opracowania pt. „Geologiczny opis Polski  oraz innych krajów,  na północ od Karpat położonych„, wydanego w dąbrowskiej księgarni St. Swięckiego (przy ul. Sobieskiego 19). Podkreśla ważną rolę Stanisława Kontkiewicza, który m.in. wykładał w Sztygarce.

„Ponieważ od czasów Puscha, tj. przez 70 prawie lat nie wydano żadnego dzieła, traktującego o geologii całego naszego kraju, więc z konieczności nasi górnicy muszą często uciekać się do dzieła Puscha, jako do jedynego źródła wiadomości w tym przedmiocie, a ze, wskutek wyczerpania się tego dzieła i z powodu obcego, dla wielu niezrozumiałego, języka, w jakim jest napisane, korzystanie z niego w wielu wypadkach bywa utrudnione, więc grono górników, zgrupowanych w Dąbrowie w Sekcyi Górniczo-Hutniczej Warszawskiego Oddziału Rosyjskiego Towarzystwa Popierania Przemysłu i Handlu, postanowiło przetłumaczyć dzieło Puscha na język polski i w ten sposób zawarte w niem cenne wskazówki dla szerszego ogółu naszych górników dostępnemi uczynić.

Wykonaniem tego przedsięwzięcia zajął się prezes Sekcyi Górniczo-Hutniczej inżynier górniczy Stanisław Kontkiewicz, który, pozostawiając sobie ogólną redakcyę, podzielił pracę między dwóch tłumaczów: inżyniera górniczego Stanisława Janiszewskiego w Warszawie, który opracował pierwszy tom dzieła Puscha, i asystenta geologii przy Uniwersytecie jagiellońskim w Krakowie Kazimierza Wójcika, który przetłumaczył tom drugi.”

Podziękowania dla p. Andrzeja Kontkiewicza za udostępnienie prywatnego archiwum.

 

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Osoby - Stanisław Kontkiewicz

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7565 - skany

175 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij