Ujęcie mordercy z Gołonoga

Opis:

Artykuł z 4 listopada 1934 roku z gazety „Polonia”.

Ujęcie mordercy z Gołonoga
Udaremnione zabójstwo lekarza z Dąbrowy

Krwawa tragedia miłosna w Gołonogu pod Ząbkowicami, ofiarą której padła 28 letnia wdowa Smółkowa, wywołała duże poruszenie w okolicy. Zbrodniczy kochanek zamordowanej Juszczyk, po zabójstwie zbiegł w niewiadomym kierunku.
Policja przypuszczała słusznie, że Juszczyk nie mógł zbiec daleko i. że musi się ukrywać w okolicy, to też wszystkie miejscowości pokryte zostały siecią patroli tajnej i mundurowanej policji.
W piątek rano około godz. 10, komisariat w Dąbrowie został zawiadomiony telefonicznie że w filji ubezpieczały społecznej znajduje się osobnik w skórzanej kurtce którego zachowanie się wzbudza podejrzenia.
W niespełna 10 minut gmach ubezpieczalni został otoczony policją, a jeden z wywiadowców wszedł do środka i, spostrzegłszy osobnika w skórzanej kurtce, który trzymał prawą rękę w kieszeni, podszedł do niego i, poznawczy w nim ściganego Juszczyka, błyskawicznie chwycił go za ręce, obezwładniając go japońskiem wykręceniem stawów.
Skutego w kajdany zbrodniarza, który oszołomiony wypadkami, nie próbował nawet stawiać oporu, odprowadzono do komisariatu.
Jeżeli ujęcie Juszczyka wywołało ogólne poruszenie, to szczegóły jego zeznań zelektryzowały wprost całe młasto.
Okazało się, że Juszczyk planował jeszcze jedno morderstwo, a potem miał zamiar popełnić samobójstwo. Temi zamiarami należy tłumaczyć jego obecność w ubezpieczalni. Minuta, lub dwie spóźnienia policji, a cisze ubezpieczalni byłby przerwał huk morderczych strzałów. Juszczyk w komisariacie przyznał się. że z zemsty chciał zastrzelić jednego z tamtejszych lekarzy. W tym celu miał w kieszeni gotowy do strzału rewolwer z pięcioma nabojami. Po powtórnem morderstwie kula samobójcza miała przerwać nić jego żywota.
Przy Juszczyku znaleziono list napisany już po zabójstwie swej kochanki, w którym obszernie opisuje motywy niedokonanej zemsty na lekarzu, treść listu trzymana jest jednak przez władze w tajemnicy.
Morderca osadzony został w więzieniu, a akta jego sprawy przesłano władzom sądowym.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Życie Codzienne - Kronika Kryminalna Kolekcje, zbiory, prywatne archiwa - Krzysztof Kulik Osoby - Leon Juszczyk Bibliografia - Czasopisma i gazety - Polonia Osoby - Rozalia Smółkowa

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

6747 - skany

153 - wpisy encyklopedyczne

2 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij