Nowe fragmenty macew – cmentarz żydowski

W ubiegły piątek (23-03-2012), razem z Pawłem Smalcerzem, miałem okazję wykonać fotografie macew z lapidarium przy ulicy Ludowej w Dąbrowie Górniczej (planuję opublikować osobny artykuł poświęcony żydowskim cmentarzom). Jakież było moje zdziwienie, kiedy Paweł wskazał mi kilka fragmentów macew rozrzuconych w obrębie kiludziesieciu metrów od pomnika upamiętniającego cmentarz żydowski (tego samego dnia ktoś wcześniej odsłonił kilka fragmentów tumb, dużych głazów etc.).

Planuję wysłać korespondencję do Urzędu Miasta z prośbą o przeniesienie odnalezionych macew do funkcjonującego już lapidarium.

Poniżej fotografie odnalezionych w ciągu 2 godzin fragmentów.

Symbol dłoni z górnej części macewy oznacza 'cohen’ kapłana. Warto zwrócić uwagę, że na macewie utrzymała się w kilku miejscach jasna farba. Stela nagrobna leży w lasku, po prawej stronie pomnika; dosłownie kilkadziesiąt centymetrów obok innego fragmentu. 

 

 

Druga z macew, które leżą bardzo blisko siebie, w lasku, po prawej stronie pomnika. Fragment napisu pochodzi z inskrypcji 'Niech dusza jego/jej będzie związana w węzeł życia’.

 

 

Pięknie zachowane zwieńczenie macewy. Dwie litery oznaczają skrót: 'Tutaj jest pochowany’. Półka z książkami oznacza, że pochowany został mężczyzna, wykształcony (nauczyciel, może rabin?). Skromna macewa może świadczyć, że nie była to bardzo ważna osobistość.

 

Na trawniku, tuż przy drodze do przedszkola, ktoś odkopał poniższy fragment. Jest to sam dół inskrypcji. Znajduje się na każdej macewie i oznacza w całości 'Niech dusza jego/jej będzie związana w węzeł życia’.

 

 

Kilkadziesiąt metrów na lewo od pomnika leży na trawie fragment macewy:

 

 

Malutki fragment wydłubany spośród odłamków szkła i asfaltu przeniosłem do lapidarium:

Mam nadzieję, że UM stanie na wysokości zadania i przeniesie znalezione elementy macew w rejon lapidarium. Tym bardziej, że pomnik i macewy są częścią trasy projektu 'Opowieści nieobecnych’ Fundacji Brama Cukermana. Dostaję też sporo maili (w szczególności z Kanady, USA i Izraela) z prośbami o fotografie macew i całego rejonu z pomnikiem.

 

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7561 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij