Patera w migdały

Opis:

Wzór ten, choć bardzo popularny, nie doczekał się jeszcze oficjalnie potwierdzonej nazwy. Na rynku nazywa się go zamiennie „migdały” lub „łezki”. Projektantem jest Eryka Trzewik-Drost. Ten design możemy znaleźć na paterach oraz kielichach. Znane kolory to bezbarwny, łososiowy, kobaltowy,miodowy, bursztynowy i uranowy. Charakteryzuje się serią identycznych rombów o zaokrąglonych dwóch bokach, podzielonych wewnątrz na 5 symetrycznych części. Każdy romb na powierzchni naczynia jest identyczny, różnią się jedynie wielkością. Wzór jest umieszczony na całości naczyń. Począwszy od brzegów stopy zaczyna zmniejszać swe rozmiary w kierunku trzonka. Na nim zachodzi maksymalne zminimalizowanie migdałów do roli kresek, a w miejscu łączenia trzonka z czarą (lub lustrem) naczynia zaczynają ponownie zwiększać swe rozmiary w kierunku do rantów. Kilka centymetrów przed brzegiem naczynia zanikają.

Puchary – posiadają okrągłą stopę, ozdobioną w całości wzorem. Układ wzoru jak wyżej. Wymiary nr 1 wysokość 12,5 cm, szerokość 12,5 cm, głębokość 12,5 cm, szerokośc podstawy 8 cm.


Patery
– występują w trzech konfiguracjach – z płaskim lustrem, niewielką czarą oraz pełnowymiarową. Układ wzoru jak wyżej. Wymiary nr 1 : szerokość 28 cm(pojawiają się również 26,24 cm) , wysokość 15 cm, nr 2 wysokość 20 cm, szerokość 20cm, szerokość podstawy 12 cm.

Za udostępnienie zdjęcia dziękuje portalowi Yestersen, właściciel stefan.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Archiwalia - Produkty z Dąbrowy - Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij