Patera nr 1037

Opis:

Patera pochodzi z Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice, wyprodukowana w technologii szkła prasowanego. Wzornictwo pochodzi sprzed I wojny światowej, w katalogu z 1910 roku taki wzór występuje m. in. pod numerem 1037. W katalogu nie ma jednak całkowicie płaskiej patery, co wraz z brakiem sygnatury i jakością wykonania pozwala sugerować że pochodzi z PRL-owskiej produkcji. Przedmiot jest podzielony na cztery symetryczne części, w każdej z nich znajduje się symetryczny ornament w stylu współczesnego baroku.  Wzór jest wypukły od spodu, szkło zostało pokolorowane na delikatny, pomarańczowy kolor. Trzon patery stanowi integralną część z jej lustrem. Rant patery delikatnie pofalowany.

Autor zdjęcia Krzysztof Kulik (Dąbrowa Budynkami Pisana), podziękowania za pomoc w fotografii szkła dla Oli Małycha i Ewy Sosnowskiej (Fundacja Fabryka Kulturalna).

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Dzielnice - Ząbkowice - Wapienna - 2 Kopalnie, huty, firmy - Zakłady przemysłowe - Huta Szkła Ząbkowice Archiwalia - Produkty z Dąbrowy - Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice - Patery - Patera nr 1037 Archiwalia - Produkty z Dąbrowy

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

Losowy memoriał

Więcej

W naszej bazieznajduje się

6015elem.

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij