Z listów do Zorzy – sklep Nadzieja

Opis:

Z listów do Zorzy.

Z Dąbrowy Górniczej i jej okolicy.

Pomimo, że maj cały był tu przepadzisty i mokry, zboża w naszych stronach są ładne a żyta są piękne i gęsto wyrosły, szczególnie na gruntach lżejszych i nawożnych.

Owsy i kartofle dobrze wyglądają, przyczem siewy i sadzenia wczesne o wiele tu są ładniejsze. O innych zbożach nie donoszę, bo włościanie tutejsi nie sieją ich.

Trawy na łąkach także były i są piękne, wyrosłe i gęste, siana zaś zbiór był dobry.

W maju było tu parę burz z ulewami, gradem i piorunami. Raz piorun uderzył w fabrykę Huta Bankowa –  w maszynę elektryczną i znacznie ją uszkodził.  Od pioruna też został wtedy zabity robotnik Wróbel, który tłukł kamienie na szosie prowadzącej do Będzina.

Powiem tu kilka słów o stowarzyszeniu spożywczem „Nadziei” w Dąbrowie Górniczej. Stowarzyszenie ….. istnieje już dziesiąty rok i …

… tych sklepów stanowią: prezes i pięciu członków zarządu oraz komisji rewizyjnej, a wszyscy są obieralni przez uczestników. Oprócz tego każdy sklep ma swego zarządzającego, jest tu również kobieta co zarządza łokciowizną i galanterją, jest w tych sklepach 13-tu subiektów, dwie panny sprzedające, czterech uczniów, trzy kasjerki, zaś w biórze pracuje czterech urzędników i kasjer.

Tak to się rozwija zakład społeczny w Dąbrowie naszej.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Kopalnie, huty, firmy - Sklepy - Magazyn Nadzieja

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

6822 - skany

155 - wpisy encyklopedyczne

335 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij