Arbeitsbuch – Jan Kaczmarczyk

Opis:

Seria kilkudziesięciu „Arbeitsbuch”-ów znajdujących się w zasobach naszego muzeum miejskiego.

Ta konkretna  książeczka należała do Jana Kaczmarczyka
Z książki możemy się dowiedzieć że urodził się 17 lipca 1898 roku w Gołonogu. Był żonaty, miał trójkę dzieci urodzonych w 1929, 1931 i 1934 roku. Mieszkał na Łęknicach w domu z numerem 41A – prawdopodobnie potem ulica zmieniła nazwę na niemiecką Wiesenstrasse. Od 1919 roku pracował na kopalni „Flora” jako rębacz. W książeczce między pieczątkami Kopalni Flora jest jeden zielony stempel Spółki Akcyjnej Huta Dobrej Nadziei w Oberhausen, a konkretnie Kopalni Osterfeld w Oberhausen-Osterfeld w niemieckim Zagłębiu Rury, w której w roku 1938 tak zwanym rozporządzeniem Göringa podniesiono wymiar czasu pracy z 8 3/4 na 9 3/4 godziny, aby zwiększyć w ten sposób wydobycie. Mimo to wciąż brakowało na kopalni robotników. Być może z tego względu pan Kaczmarczyk został przeniesiony tam czasowo z Flory. Po prawej stronie z datą 9.4.41 roku jest wbity stempel z informacją o udzieleniu pracownikowi urlopu na czas świadczenia usługi. A już od 10.4.41r. zatrudniony był w Kopalni Osterfeld, gdzie pracował do 12.8.41r. Następnie od 18.8.41r wrócił na Kopalnię Flora.

Czym jest Arbeitsbuch? Jest to obligatoryjny dokument wprowadzony w 1934 roku w Niemczech, a później również na terenach okupowanych podczas wojny. Więcej o nim przeczytacie w stosownym artykule.

Serdeczne podziękowania dla Muzeum Miejskiego Sztygarka za udostępnienie zbiorów oraz Małgorzaty Lehmann za rozczytanie książeczki.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Archiwalia - Dokumenty - Arbeitsbuch Kopalnie, huty, firmy - Kopalnie - Flora Dzielnice - Gołonóg Kolekcje, zbiory, prywatne archiwa - Muzeum Miejskie Sztygarka

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

Losowy memoriał

Więcej

W naszej bazieznajduje się

6465elem.

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij