Szyld pracowni fotograficznej – Cecylia Majewska

Opis:

Zaginione archiwum z dawnego atelier fotograficznego? Takiego tematu w Dąbrowie Górniczej jeszcze nie było…  Spieszę do was z bardzo ciekawą historią, która rozpoczęła się w kamienicy przy ul. Robotniczej nr 4. To właśnie tam p. Bogdan Kosak odnalazł niedawno szklane negatywy oraz szyld „PRACOWNIA FOTOGRAFICZNA art. mal. Cecylji Majewskiej”. Tym tropem informacja o znalezisku trafiła do dr. Hab. Anny Sielskiej, działającej w fundacji, która opiekuje się archiwalnymi zdjęciami. Stąd już było blisko do Dawnej Dąbrowy, z którą skontaktował się jej student Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – Damian Żak.

Negatywów jest 290 i w zdecydowanej większości przedstawiają portrety osób. Pozostałe kadry to bliżej niezidentyfikowane chałupy i zabudowania. Odnaleziona notatka wskazuje, że na dwóch zdjęciach mogą być dwaj dąbrowscy Żydzi: Zygrajch Mendel i Zygrajch Abram (jest też data: 21.11.1941), co pozwala zaryzykować hipotezę, że co najmniej część z fotografii uwiecznia mieszkańców Dąbrowy.

Cecylia Majewska nie pojawia się w żadnych historycznych książkach telefonicznych, spisach firm, kalendarzach, przewodnikach gospodarczych etc. Czy jej pracownia kiedykolwiek funkcjonowała w Dąbrowie Górniczej? Nie ma pewności, czy to właśnie ona jest autorką odnalezionych szklanych negatywów. W całej historii jest na chwilę obecną więcej zapytań niż faktów.

Apel do wszystkich – dajcie znać, jeśli spotkaliście się kiedykolwiek z materiałami dotyczącymi Cecylii Majewskiej.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Dzielnice - Korzeniec - Robotnicza - 4 Kopalnie, huty, firmy - Fotografowie - Cecylia Majewska Osoby - Żydzi

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7561 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij