Dąbrowski sztandar na paradzie -rewers

Opis:

Rewers fotografii przedstawiającej dąbrowską delegację ze sztandarem Związku Legionistów w Dąbrowie Górniczej  w Kielcach.
Ze sztandarem stoi Marian Dzikowski, po jego lewej Franciszek Boczeń (?). Marian był pracownikiem dąbrowskiej policji w międzywojniu.
Opis na zdjęciu informuje nas że zdjęcia powstały w okolicach 1931-1932 roku podczas święta 3 Maja. Znając jednak rewers sztandaru z innego zdjęcia, gdzie znajduje się data 1935, oraz datę odsłonięcia Pomnika Czynu Legionowego (widocznego na tym zdjęciu) oraz analizy dekoracji użytych podczas odsłonięcia pomnika, jak i samych okoliczności (dąbrowski policjant wyjeżdża ze sztandarem do Kielc zamiast uczestniczyć w uroczystościach w macierzystym mieście) stwierdzam że z dużą dozą pewności zdjęcia pochodzą z wydarzenia odsłonięcia 2 października 1938 roku.

Serdeczne podziękowania dla Muzeum Miejskiego Sztygarka, a w szczególności Magdzie Cyankiewicz za udostępnienie zbiorów.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Obiekty wojskowe - Legioniści Kolekcje, zbiory, prywatne archiwa - Muzeum Miejskie Sztygarka Uroczystości i wydarzenia

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

Losowy memoriał

Więcej

W naszej bazieznajduje się

5610elem.

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij