Widok na wapiennik Bordowicza

Opis:

Unikalne ujęcie na wapiennik Bordowicza – jeszcze bez żadnych nasadzeń. Datowanie jest umowne – możliwe, że to lata 1974-1975, kiedy to był już przygotowywany nasyp pod DK. Widać jeszcze dobrze zachowaną rampę dla wózków z wapnem.

Opis od Krzysztofa Kulika: Wapienniki służyły do produkcji wapna palonego, z których powstawało potem wapno gaszone. Aby je uzyskać wsypywano od góry na przemian: paliwo do palenia (drewno, węgiel) wraz z surowcem czyli wapieniem. Często stosowano do tego rampy, po których poruszały się wózki z węglem. W wyniku spalania węgla i wysokich temperatur z wapienia tworzyło się wapno palone, które następnie wrzucano do wody i otrzymywano tzw. wapno gaszone. Wapienników w Polsce były setki, jeśli nie tysiące. Były budowane z myślą o wytrzymaniu temperatur powyżej 1000 stopni Celcjusza, dlatego wiele z tych masywnych konstrukcji przetrwało próbę czasu. W Zagłębiu do dziś zachowało się ich co najmniej 7 (stan na 2015 rok).

Podziękowania dla Gabriela Sołtysika za udostępnienie prywatnego archiwum.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Archiwalia - Fotografie Kolekcje, zbiory, prywatne archiwa - Gabriel Sołtysik Kopalnie, huty, firmy - Wapienniki - Wapiennik Bordowicza Osoby - Przemysł - Włodzimierz Bordowicz

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

Losowy memoriał

Więcej

W naszej bazieznajduje się

6016elem.

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij