Kapliczka przy ulicy Legionów

Opis:

Stare Mydlice: wąska ulica bez nawierzchni, kapliczka pw. św. Marka. Pierwotnie była to kapliczka drewniana, która najprawdopodobniej została spalona przez oddziały kozackie w czasie styczniowego powstania. W latach 1863–67 wybudowano murowaną kaplicę. Dach pokryty został blachą ocynkowaną. Jego zakończenie stanowi barokowa sygnaturka z dzwonkiem. Prawdopodobnie dzwonek jest jedynym oryginalnym elementem wyposażenia pochodzącym z 1867 roku.

Po lewej stronie widać fragment nieistniejącego budynku, który rzuca cień na ulicę. Za kapliczką dwa budynki, na miejscu których stoi dzisiaj Szpital Miejski.

Fotograf stał w miejscu przejazdu przez ul. Legionów: krawężniki po obydwu stronach drogi są obniżone a na błocie, za mężczyznami z wiadrami, można zauważyć liczne ślady kół.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Dzielnice - Mydlice - Szpitalna - 13 Archiwalia - Fotografie Religia - Kapliczki - Kapliczka św. Marka przy Szpitalu Dzielnice - Stara Dąbrowa - Legionów Polskich Zdrowie - Szpitale - Szpital św. Wincentego

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij