Fałszerze z ulicy Okrzei 20

Opis:

Nota z „Polonii” nr 1900 z 20.01.1930:

(xy) Skazanie fałszerzy weksli
W Dąbrowie przy ul. Okrzei 20 mieszkało dwóch serdecznych przyjaciół: 32 letni Stanisław Wójcik i rówieśnik jego Jan Gancarz. Wspólność charakteru i procederu zacisnęła bardziej ich węzły przyjaźni. Dobrani ci kamraci użalali się przed sobą na ciężkie czasy. Obaj bowiem nigdzie nie pracując lubili się elegancko ubierać. Gancarz przytem miał przyjaciółkę, o której także nie wolno mu było zapominać.
By zaopatrzyć się w przyzwoitą garderobę przyjaciele zwrócili się do składu gotowych ubrań Mordki Landsmana (Sobieskiego 15) i zakupiwszy różną garderobę wystawili Landsmanowi weksle na 500 zł., żyrując sobie wzajemnie fałszywemi nazwiskami. Trick oszustom się nie udał i w niedługim czasie dobrani przyjaciele wrócili do murów więziennych.
Wczoraj odbyła się przeciwko nim rozprawa w Sądzie Okr. w Sosnowcu, w której wyniku skazani zostali po roku więzienia z pozbawieniem praw.

 

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Dzielnice - Centrum - Jana III Sobieskiego - 15 Dzielnice - Mydlice - Stefana Okrzei - 20 Bibliografia - Czasopisma i gazety - Polonia Osoby - Żydzi

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7147 - skany

160 - wpisy encyklopedyczne

394 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij