Dawny budynek mieszkalny

Opis:

Niezwykła fotografia – po prawej stronie widać Zespół Szkół Technicznych przy ul. Królowej Jadwigi (tzw. 'dwójka’). W tle bloki nr 21 i 21A.

Wspomina Wojciech Morawiec: „Dla mnie, jako małego chłopca, ten budynek był tajemniczy i fascynujący. Redeniacy nazywali go „blaszana fabryka”. Był otoczony murem z łamanego, wapiennego kamienia. Na samym końcu, tuż obok budynku Technikum Hutniczego była furtka, przez którą wchodziło się na teren działki budynku. Sam budynek był tak usytuowany, że wchodząc przez tę furtkę stało się na wysokości II kondygnacji. Główne wejście do budynku było w II kondygnacji i żeby tam wejść szło się po długim drewnianym mostku. Parter był w głębokim dole i z okien było widać skarpę.

Moim zdaniem w tym miejscu była pierwotna niecka wyrobiska kopalni odkrywkowej Reden.
Ścieżką wokół budynku szło się na dąbrowski targ omijając parterowy budynek przedszkola, później domu harcerza.

Cały dom obrośnięty był wysokimi krzakami bylicy (piołunu), to tam z babcią rwałem liście tego ziela, potem było suszone i pomagał gdy „siadał” mi żołądek po zjedzeniu jakichś niedojrzałych owoców.
W sekretariacie PKZ pracowała pani Lidka (z domu Montag), mieszkała w suterenie budynku Technikum, właśnie od strony tego budynku.”

Dzięki analizie map przez Leszka Maszczyka okazało się, że budynek na pierwszym planie spełniał mieszkalną rolę. Aktualnie na jego miejscu stoi blok przy ul. Królowej Jadwigi 10.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Dzielnice - Centrum - Królowej Jadwigi - 10 Dzielnice - Centrum - Budynek ekspedycji kopalni "Reden" Archiwalia - Fotografie

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij