Defilada z Hermaszewskim

Opis:

Fotografia z wizyty Mirosława Hermaszewskiego (pierwszego Polaka w kosmosie) w Dąbrowie Górniczej. Po obydwu stronach ulicy tłumy mieszkańców (wśród nich sporo harcerzy) z flagami, kwiatami, balonami, proporczykami, transparentami (niestety nieczytelnymi). Środkiem ulicy przejeżdża kawalkada samochodów. W pierwszym kabriolecie obok Hermaszewskiego stoi jeszcze trzech wojskowych.

W samochodzie obok Hermaszewskiego był m.in. rosyjski kosmonauta – Piotr Klimuk. Auto skręciło potem w ulicę Kościuszki (następnie na Zagórze).

Dzięki informacjom z facebook’a udało się ustalić, że auto, którym poruszali się kosmonauci to ZIL 111. Jakby tego było mało, to okazało się, że ten konkretny egzemplarz istnieje i jest w OLD TIMERS w Katowicach.

Z informacji na ich stronie:
„Największym skarbem jest samochód ZIL 111 z 1965 roku. Ten dar Związku Radzieckiego dla Rządu Polskiego przeszedł gruntowną odbudowę. Samochodów takich wyprodukowano 11 sztuk, dlatego nie można się spodziewać, że jakąkolwiek część do niego można kupić. Praca była gigantyczna, ale efekt jest piorunujący. Tego się nie da opisać, to trzeba zobaczyć. Restauracja ZIL-a była niezwykle kosztowna. Same prace tapicerskie pochłonęły wiele godzin pracy najlepszego tapicera. Ale udało się zachować oryginalne elementy uzupełnione drobiazgowo dobranymi materiałami. Zależało mi właśnie na maksymalnym zachowaniu tego, co dało się ocalić. Samochodem tym podróżowali niezwykle ciekawi ludzie. Rzecz jasna, ten najbardziej reprezentacyjny samochód służył od 1965 wszelkim celom rządowym. Obsługiwał wszystkie ważne wizyty . Poruszał się nim Todor Żiwkow wizytując Nową Hutę. Z tego ZIL-a pozdrawiał Polaków przebywajacy na Śląsku Gen. De Gaulle. Wiele  historyjek wiąże ten samochód  z  wizytą Fidela Castro. Był  on niemym świadkiem nadawania tytułu honorowego górnika tow. Breżniewowi. Wciąż szukamy śladów historii tego samochodu. Ostatnio  okazało się też,   że przy pierwszej wizycie jechał  nim  także Jan Paweł II !!!!!!!! Niestety nie udało się znaleźć innych właścicieli tej marki i typu. Jedyny ślad prowadzi na Kubę, gdzie prawdopodobnie w garażach  wspomnianego Fidela Castro stoi jeszcze jeden ZIL 111 w Wersji D.  Specjalnie  żeby  go zobaczyć   pojechałem na Kubę,  a tam – wiadomo,   raj dla miłośników   zabytkowej  motoryzacji… ”

W tle budynki przy Placu Wolności z napisami: STYLOWA i TOTALIZATOR SPORTOWY.

Podziękowania dla Rafała Piętki za udostępnienie swojej kolekcji.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Dzielnice - Centrum - Górników Redenu - 2 Archiwalia - Fotografie Osoby - Goście Dąbrowy - Mirosław Hermaszewski Kolekcje, zbiory, prywatne archiwa - Rafał Piętka Transport i komunikacja - Samochody osobowe Kopalnie, huty, firmy - Restauracje - Stylowa Uroczystości i wydarzenia - Partyjne - Wizyta Mirosława Hermaszewskiego

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7562 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij