Dawna Dąbrowa

Opis:

Pocztówka z kolekcji Rafała Piętki – zdecydowanie wyraźniejsza i inaczej kolorowana niż opublikowana w lutym 2013. Centrum Dąbrowy Górniczej na początku XX wieku – pocztówka, do której zdjęcie zostało wykonane z wieży kościoła NMP Anielskiej. Jest to kolejna pocztówka na stronie,  do wydruku której użyto fotografii z wieży bazyliki. Brakuje kompletu ich datowania, co mocno ułatwiłoby ustalenie historii tego obszaru.

Na pocztówce można zauważyć kilka ważnych punktów miasta. Zaczynając od prawej strony: budynki przy dworcu (niski dwubryłowy budynek na krawędzi fotografii), w stronę Huty Bankowej – widać dwie huciane kamienice przy ulicy Kościuszki. Dalej – skwer przy ulicy Sobieskiego (możliwe, że na etapie budowy – nie widać żadnych zasadzeń ani konturów fontanny) oraz pałacyk w tzw. Małpim Gaju. Za parkiem przy hucie Huta Bankowa (hala stalowni , wielkie piece, 5 kominów pieców martenowskich). Nad krawędzią hali można zauważyć wieżę ciśnień (dzisiejszy parking CH Pogoria).

Wracając do lewej, dolnej krawędzi pocztówki: obszar na pierwszym planie to teren kopalni Reden. Widać infrastrukturę kolejową z podwójnymi torami prowadzącymi przez skrzyżowanie Kościuszki-Sobieskiego-Królowej Jadwigi do huty.

Do terenu kopalni Reden, przez ul. Kościuszki, przylegała kamienica, w której funkcjonował kinoteatr KOMETA a w późniejszym okresie kino ARS. Lekko na lewo, za KOMETĄ widać niższy i dłuższy budynek – późniejszy Zakładowy Dom Kultury huty im. Feliksa Dzierżyńskiego w latach 1945 – 1967. W końcu XIX wieku służył carskim sołdatom (żołnierzom). W dolnej części była stajnia dla koni. W okresie międzywojennym była to siedziba „Sokoła”, I Zagłębiowskiej Drużyny Harcerskiej im. Dionizego Czachowskiego oraz „Kurjera Zachodniego ISKRA”.

O tym budynku mówiono bardzo często „OGNISKO” – przypuszczalnie od nazwy, której używali harcerze (na kilku zdjęciach I Zagłębiowskiej Drużyny Harcerskiej znajduje się właśnie taki opis).

W porównaniu do młodszych zdjęć, wykonanych przed II wojną światową, brakuje Placu Lotnika Żwirki, pomnika Tadeusza Kościuszki oraz kamienicy z wieżą zegarową i budynku poczty.

Podziękowania dla Rafała Piętki za udostępnienie prywatnego archiwum.

 

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Dzielnice - Centrum - Jana III Sobieskiego - 24 Dzielnice - Centrum - Jana III Sobieskiego - 2A - Pałacyk Dezona Kopalnie, huty, firmy - Huty - Huta Bankowa Dzielnice - Centrum - Aleja Tadeusza Kościuszki - Kamienica na rogu(wyburzona) Wypoczynek i zieleń - Parki - Małpi Gaj Kolekcje, zbiory, prywatne archiwa - Rafał Piętka Kopalnie, huty, firmy - Wieże wodne - Wieża Huty Bankowej

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7565 - skany

175 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij