Plac Wolności z saturatorami

Opis:

Oryginalny podpis pocztówki: Plac Wolności, w głębi pomnik Bohaterów Czerwonych Sztandarów.

Kilka ciekawych szczegółów:
Na lewym skraju pocztówki widoczna nieistniejąca kamienica Huty Bankowej, na wieżowcach herb Dąbrowy Górniczej oraz reklama 'KORZYSTAJ Z USŁUG PKO’. W tle pomnika widać fragment nazwy sklepu ROBOT a na ścianie DEFUM napis „FABRYKA OBRAB….”. W środkowej części zdjęcia widać dwa saturatory a ulica Królowej Jadwigi ma jeszcze ceglaną nawierzchnię.

Cena zł 3.-

06.04.2023 napisała do mnie maila p. Martyna Sroka i dopełniła opis pocztówki: „…jednym z przechodniów na zdjęciu (kobieta po prawej stronie zdjęcia, niedaleko stoiska, w sukience w czarno białe paski) jest moja prababcia idąca, z wtedy paroletnią, moją mamą za rękę, którą tylko lekko widać na owym zdjęciu”. I w kolejnej wiadomości:  „Moja prababcia nazywała się Janina Starzyńska i zmarła w wieku 96 lat, gdy ja sama miałam lat 17, więc dobrze ją pamiętam. Była naprawdę pogodną osobą, mimo wojny, która gdy była dzieckiem ją dotknęła, o czym zdarzyło jej się czasem opowiadać.   Natomiast dziecko ze zdjęcia to moja mama – Małgorzata Sroka, która dziś ma 58 lat. Obie urodzone w Dąbrowie. Prababcia całe życie mieszkała w Dąbrowie, natomiast mama przez dużą część życia też, aktualnie od chyba 30 lat w Sosnowcu – Zagórzu i zajmuję się hobbistycznie pieczeniem, tortów artystycznych i pracuje”.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Dzielnice - Centrum - Aleja Tadeusza Kościuszki - 9 Transport i komunikacja - Autobusy Kopalnie, huty, firmy - Zakłady przemysłowe - Defum Osoby - Mieszkańcy - Janina Starzyńska Pomniki i tablice - Pomnik Bohaterów Czerwonych Sztandarów (Hendrix)

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7489 - skany

171 - wpisy encyklopedyczne

396 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij