Ulica Czerwonych Sztandarów

Opis:

Panorama miasta z wieloma charakterystycznymi budynkami: Bazylika, Superjednostka, Huta Bankowa, Pałac Kultury Zagłębia, fragment parku Hallera. W tle Łagisza.

Informacja przesłana przez Wojciecha Bańskiego: „Na zdjęciu widoczny Konstal 105Na – tramwaj wytwarzany w latach 1979-1992 przez zakłady Konstal w Chorzowie. Obecnie jest najliczniej eksploatowany w Polsce. Wąskotorowa wersja oznaczona została 805Na. 105Na to jednoczłonowy, jednokierunkowy wagon silnikowy wyposażony w czworo drzwi. Stanowi on rozwinięcie konstrukcyjne tramwaju 105N, w stosunku do którego zmieniono lokalizację elementów wyposażenia elektrycznego, które przeniesiono spod schodów do szafki na tylnej ścianie kabiny motorniczego, wprowadzono wydzieloną kabinę motorniczego oraz usunięto niewielkie szybki pod przednią i boczną szybą przednią. Z punktu widzenia eksploatacji, najważniejszą wprowadzoną zmianą było wprowadzenie przełączania silników. Wagony 105Na w KZK GOP są modernizowane przez Zakład Usług Remontowych w Chorzowie. W trakcie eksploatacji wozy 105Na poddawane były rozmaitym modyfikacjom i modernizacjom (m.in. modyfikacje układu elektrycznego, nowe czoła z tworzywa, zmiana mechanizmu otwierania drzwi, a nawet przebudowa na tramwaj dwukierunkowy). Przeprowadzano także modernizacje wagonów 105N do typu 105Na. Pojawiające się w Dąbrowie Górniczej podwójne składy najczęściej obsługiwały linie: 21 i 21bis.”

Na bocznej ścianie bloku slogan: CZYSTOŚĆ MIASTA ZALEŻY TAKŻE OD CIEBIE.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Dzielnice - Centrum - Aleja Tadeusza Kościuszki - 19 - Superjednostka Transport i komunikacja - Autobusy Kopalnie, huty, firmy - Huty - Huta Bankowa Transport i komunikacja - Samochody osobowe Transport i komunikacja - Tramwaje Widoki i panoramy miasta

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij