dg.pl z 8.11. – W dawnej Dąbrowie…

2011-11-08 www.dg.pl – W dawnej Dąbrowie…

W dawnej Dąbrowie…
Archiwalne fotografie, ryciny, pocztówki, dokumenty i mapy – wszystko to na temat Dąbrowy Górniczej. W sieci powstała prywatna strona mieszkańca miasta, który w jednym miejscu zebrał bogatą kolekcję fotografii i innych dokumentów na temat Dąbrowy Górniczej. A to dopiero początek jego kolekcjonerskiej przygody, bo strona jest na bieżąco aktualizowana.

Początki…

Witrynę  www.dawnadabrowa.pl tworzy Sylwester Dominik, który pracuje w międzynarodowej firmie telekomunikacyjnej. Zbieranie migawek na temat dawnej Dąbrowy to jego hobby. Idea powstania strony zrodziła się na początku 2010 r. z potrzeby odkrywania tego, jak miasto zmieniało się na przestrzeni dziesięcioleci oraz jak wyglądało w czasach komunizmu.

– Stwierdziłem, że Dąbrowa zasługuje na portal o jej historii, starych pocztówkach, zdjęciach, mapach. Taki, który pozwoli na szeroką interakcję, zaangażuje wiele osób, zagreguje wiele dąbrowskich archiwaliów, pobudzi pasjonatów, którzy do tej pory kolekcjonowali „do szuflady” – mówi w rozmowie z nami.

Dużą pomoc merytoryczną na początku tworzenia strony Sylwester uzyskał od Roberta Winklera, jednego z najbardziej znanych dąbrowskich kolekcjonerów pocztówek. – Dzięki spotkaniu z tą niezwykłą osobą upewniłem się, że potrzeba napisania strony poświęconej historii Dąbrowy przedstawionej na kartach pocztowych i starych fotografiach ma prawo bytu i powinna zostać zrealizowana – mówi.

Początkowo portal miał być tylko i wyłącznie katalogiem pocztówek. Z czasem odkrywania kolejnych historycznych materiałów – m.in. fotografii mieszkańców i miasta z  IXX i XX wieku – autor całkowicie zmienił założenia strony. Znalazły się na niej już nie tylko pocztówki, ale przede wszystkim fotografie.

Zbiory…

W większości fotografie udostępniane w serwisie są ze zbioru autora strony. Do pozostałych udało się dotrzeć dzięki intensywnym poszukiwaniom na stronach kolekcjonerskich, forach, serwisach aukcyjnych i antykwarycznych, portalach społecznościowych etc. Coraz częściej zdarza się, że osoby odwiedzające „Dawną Dąbrowę” wysyłają swoje rodzinne, historyczne fotografie. Wśród udostępnionych archiwaliów są więc reprezentacje takich krajów jak: Włochy, Austria, Słowacja, Niemcy, USA, Francja, Rosja.

Aktualnie strona dzieli się na sześć działów (fotografie, pocztówki, mapy, dokumenty, reklamy, ryciny), w których znajduje się ponad pół tysiąca zbiorów (głównie fotografii i pocztówek). W kolejce do zamieszczenia na stronie czeka kilkaset plików.  W najbliższym czasie pojawi się również dział „Stemple”.

– Dzięki wielu osobom, którym poświęciłem dział „Podziękowania”, wciąż nie mam wolnego czasu, a praca trwa od kilkunastu miesięcy niemal codziennie do późnych godzin nocnych – mówi Sylwester Dominik. Efekty włożonej pracy widać po statystykach, w tym roku strona zanotowała 40 tyś. odsłon.

Plany…

– Mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć do coraz większej liczby osób, firm, urzędów, szkół, parafii, organizacji, instytucji, stowarzyszeń, które udostępnią swoje kolekcje i archiwa dla tego projektu. Nie ukrywam, że bardzo liczę na współpracę z Urzędem Miasta, Muzeum Miejskim, Miejską Biblioteką Publiczną, Wydawnictwem DIKAPPA, dąbrowskimi fotografami czy franciszkanami z Górki Gołonoskiej – mówi autor strony.

Wszystkie osoby, które chciałaby chciałyby udostępnić fotografie z rodzinnych, kolekcjonerskich archiwów proszone są o kontakt mailowy z autorem strony na kontakt@dawnadabrowa.pl.

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7561 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij