Księgarnia pani Ringman

Opis:

Artykuł z czasopisma „Świat” nr 10 z 1926 roku dotyczący kamienicy przy  skrzyżowaniu ulic Sobieskiego i Sienkiewicza.
(dzień i miesiąc publikacji nie są znane)

Pisownia oryginalna: „Dąbrowa Górnicza, dopiero w czasie wojny światowej, została zaliczoną w poczet miast. Za czasów okupacji zajęta była przez wojska austrjackie i w niej znajdowały się najwyższe urzęda administracyjne, tutaj centralizował się największy ruch. Sąsiadujące miasta Będzin i Sosnowiec zajmowały okupacyjne władze niemieckie, które prześladowały stale szkolnictwo i księgarstwo polskie, dlatego też mieszkańcy tych miast zmuszeni byli niejednokrotnie tak po podręczniki szkolne jak i po książki udawać się do Dąbrowy.

Jedną z największych księgarń, która zaspakajała ówczesne potrzeby, była księgarnia p. J. J. Ringman w Dąbrowie Górniczej. Księgarnia ta założona w 1898r. przez p. Kazimierza Koszczyńskie’go w 1908 r., została nabytą przez p. J. Ringmanównę i Elżanowską. W 1917 r. spółkę rozwiązano i księgarnia przeszła na własność p. J. Ringman, zaś p. Elżanowska w między czasie otworzyła własną księgnrnię przy tej samej ulicy, która z nieznanych powodów jest obecnie zamkniętą. Księgarnia p. J. Ringman jest największą księgarnią sortymentową w Zagłębiu Dąbrowskim — posiada na składzie bogaty wybór książek, podręczników i pomocy szkolnych. P. J. Ringman była kilkoletnią kierowniczką księgarni p. Rowińskiego w Sosnowcu – posiada duże wiadomości fachowe w tej dziedzinie, to też oddaje poważne usługi księgarskie mieszkańcom Dąbrowy i okolic.”

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Dzielnice - Centrum - Henryka Sienkiewicza - 1 Kopalnie, huty, firmy - Księgarnie, drukarnie, introligatornie, redakcje gazet - Księgarnia J. Ringmana Bibliografia - Czasopisma i gazety - Świat

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

6822 - skany

155 - wpisy encyklopedyczne

335 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij