Wykopaliska w Strzemieszycach

Opis:

Nota z czasopisma „Siedem groszy” nr 127, wydanego w niedzielę, 25.09.1932:

Wykopaliska w Strzemieszycach
Społeczeństwo Zagłębia, a zwłaszcza sfery naukowe zaalarmowano zostały, jak to już donosiliśmy, wieścią o niezwykłych wykopliskach archeologicznych pod Strzemieszycami. Robotnicy wybierający piasek do „podsadki” w kopalni Tow. Franko-Włoskiego, natrafili na szczątki kości ludzkich, oraz urn, a onegdaj znowu odkryto cały szkielet ludzki, ułożony w grobie z kamieni wapiennych, na głębokości półtora metra pod ziemią. Odkrycie to zainteresowało do tego stopnia sfery naukowe, że wczoraj rano szkoła górnicza w Dąbrowie zorganizowała specjalną wycieczkę na miejsce wykopalisk. Polechali uczniowie starszych kursów, z dr. A. Piwowarem na czele.
Zbadano odkryty grób oraz szkielet, przyczem, jak twierdzi dr. Piwowar brak w grobowcu jakichkolwiek naczyń, narzędzi i t. p., pozwala przypuszczać, że grobowiec ten nie posiada znaczenia prahistorycznego. Znalezione natomiast obok szczątki urn, oraz kości ludzkich, jak również sam teren usiany znakami kamiennemi jest b. ciekawy i nasuwa przypuszczenie, iż jest jakiemś odwlicznem cmentarzyskiem.  Teren ten, oraz znalezione przedmioty zostaną poddane szczegółowym badaniom, co pozwoli na dokładne określenie ich wartości historycznej. (w)

Podziękowania dla Leszka Maszczyka za przekazanie informacji o tym artykule.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Osoby - Politycy - Władze miasta - Adam Piwowar Bibliografia - Czasopisma i gazety - Siedem groszy Dzielnice - Strzemieszyce Wielkie

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij