Walka o rabinat

Opis:

Artykuł z czasopisma „Polonia” z 19 sierpnia 1934 roku. Ze zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Walka żydów o rabinat w Dąbrowie

Echa zawieszenia prezesa gminy żydowskiej

Przed kilku tygodniami władze powiatowe po przeprowadzeniu nagłej lustracji w gminie żydowskiej w Dąbrowie, zawiesiły w urzędowaniu prezesa tej gminy p. Abrama Neufelda. Narazie powody zawieszenia były nieznane, to też na temat ten krążyły różne wersje i domysły. Okazało się, że powodem zawieszeni były przekroczenia budżetowe na sumę około 2 tys. zł., dokonane przez zawieszonego prezesa.

W związku z naszym artykułem, p. A Neufeld nadesłał nam obszerny list z bardzo ciekawemi wyjaśnieniem lustrującym stosunki wśród żydów w Dąbrowie. Jak się z tego okazuje, w Dąbrowie w najbliższym czasie odbędzie się wybór nowego rabina. W związku z tem wśród żydów miejscowych powstały poważne różnice zdań oraz wytworzyły się tarcia i walki, które przybrały formy mało gdzie spotykane. W walkach przedwyborczych olbrzymią ruchliwość wykazuje grupa „chasydów kromołowskich”, zwolenników cadyka cudotwórcy z Kromołowa, która chce przeforsować swego kandydata za wszelką cenę. W tym celu używa wszelkich środków i zwalcza przedewszystkiem obecny i przeciwny sobie zarząd gminy żydowskiej. Neufeld twierdzi w swym liście, że jest właśnie ofiarą ataku chasydów oraz, że zarządzenie o zawieszeniu zaskarżył do władz wyższych i przypuszcza, że zostanie uchylone.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Religia - Judaika Bibliografia - Czasopisma i gazety - Polonia Bibliografia - Zasoby internetowe - Śląska Biblioteka Cyfrowa

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

6747 - skany

153 - wpisy encyklopedyczne

2 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij