W błocie i wodzie…

Opis:

Artykuł z czasopisma „Polonia” z 2 stycznia 1935 roku. Ze zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

W błocie i wodzie…

Dziś mija szósty dzień rozpaczliwej walki robotników kop. „Baśka*” o swoje prawa i należności. Sześć dni i nocy nieszczęśliwi siedzą w podziemiach, nic widząc światła dziennego. Stan strajkujących jest wprost okropny. Przebywają oni na podszybiu, na głębokości 80 mtr.. siedzą w wodzie i grząskiem błocie, bo nigdzie niema suchego miejsca. Słaba i
niedostateczna wentylacja utrudnia im oddychanie, czuć gaz. to też kilku z nich poważnie zasłabło. Wczoraj rano wezwano pomocy dla chorego robotnika Kapusty, który jednak mimo osłabienia i szalonego bólu głowy pozostał w podziemiach. Robotnicy posiadają trzy lampy, jednak świeci tylko jedna, bo brak jest karbidu. Lada moment lampa zgaśnie —a wtedy pozostaną oni w ciemnościach.
Obsługa kotła pracuje bezinteresownie, chcąc zapewnić kolegom dopływ pary. Grzeją się oni na zmianę przy rozgrzanym para przewodzie.Lada chwila woda zaleje wyższy poziom (60 mtr.), i wtedy szybem przelewać się zacznie na poziom niższy, gdzie przebywają strajkujący wbrew twierdzeniu niektórych pism, strajkującym grozi duże niebezpieczeństwa .Jak skończy się ta rozpaczliwa walka nieszczęśliwych, nie wiadomo.

Na kopalni znajduje się stała straż policyjna. pilnująca porządku, który- jednak dotąd nie został zakłócony Wczoraj rano na powierzchnie wyjechało czterech strajkujących, a mianowicie bracia Edward I Józef Przvbyłkowie. Tenior Antoni i Kazimierz Naporowski celem zabrania noszy dla chorego Tomasza Kapusty. Wszyscy czterej zastali zatrzymani na powierzchni. Nie pozwolono im już na zjechanie w podziemia. Noszy w podziemia również nie posłano.

Naporowski i Fd. Przybyłek zdołali dostać się w podziemia, gdzie solidarnie
strajkują. Onegdaj na murach kopalni ukazało się ogłoszenie, oficjalne podpisane przez syndyka p. inż. Stajmasta. o zalaniu kopalni i rozwiązaniu umowy z cala załogą o najmie pracy.

W ogłoszeniu syndyk wzywa robotników do zgłaszania się po karty zwolnień. Ogłoszenie nosi datę 29 grudnia 1934 r. chociaż ukazało się dopiero w ub. poniedziałek. Po kopalni snują się ponure cienie rodzin strajkujących.

 

 

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Kopalnie, huty, firmy - Kopalnie - Baśka Bibliografia - Czasopisma i gazety - Polonia Bibliografia - Zasoby internetowe - Śląska Biblioteka Cyfrowa

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

6747 - skany

153 - wpisy encyklopedyczne

2 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij