W strefie buforowej

Opis:

Fotoreportaż „W strefie buforowej” z czasopisma „Panorama” nr 20 (1660), wydanej 18.05.1986. Wybrane opisy: „Te stare domy pamiętające jeszcze burzliwe dzieje Dąbrowy Górniczej  znalazły się dzisiaj na obrzeżu nowych osiedli. W ciągu ostatnich lat Dąbrowa Górnicza dzięki budowie i uruchomieniu Huty Katowice z miasta o 60 tys. mieszkańców stała się miastem, w którym dzisiaj mieszka ponad 130 tys. ludzi i 20 tys. codziennie przyjeżdża do pracy. Ale jak wszędzie ta gwałtowna rozbudowa przyniosła z sobą nowe problemy…”

„Z niewielkiego osiedla górniczego jakim przed 70.laty była Dąbrowa Górnicza powstało dzisiaj miasto liczące ponad sto trzydzieści tysięcy stałych mieszkańców. Głównym czynnikiem miastotwórczym stał się przemysł, a w ostatnim dziesięcioleciu hutniczy gigant – Huta Katowice. Jej uruchomienie zrodziło nowe problemy ekologiczne. Ustalona przez władze sanitarne strefa buforowa wokół tej huty sprawiła, że blisko sto tysięcy mieszkańców Dqbrowy Górniczej żyje w jej granicach. To znaczy, że tylu należałoby wyprowadzić do nowego miasta.”

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Bibliografia - Czasopisma i gazety - Panorama - 1986.05.18. nr 20 (1660) Kopalnie, huty, firmy - Huty - Huta Katowice

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

Losowy memoriał

Więcej

W naszej bazieznajduje się

6015elem.

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij