Zniszczona synagoga przy ul. Królowej Jadwigi

Opis:

Artykuł z „Kuriera Porannego” nr 309 z 07.11.1935.

Sosnowiec
ŻAŁOBA WŚRÓD ŻYDÓW W DĄBROWIE Z POWODU PROFANACJI RODAŁÓW
Przed dwoma dniami Dąbrowa poruszona została wiadomością o włamaniu, dokonanem do bóżnicy p. Strzegowskiego, znajdującej się przy ul. Król. Jadwigi 29.

W nocy nie wyśledzeni dotąd sprawcy oderwali zamki przy drzwiach i dostawszy się do środka, zniszczyli urządzenie domu modlitwy. Rodały, jak wiadomo, stanowiące dla żydów świętość, znaleziono podeptane na podłodze, a prócz tego wszelkie przybory domu modlitwy podarte i rozrzucone.

Złodzieje oderwali srebrne przedmioty, które stały się ich łupem. Świadczy to, że włamanie miało cel rabunkowy.

O włamaniu, spostrzeżonem dopiero rano, zawiadomiono natychmiast policję, która prowadzi dochodzenie, jednak dotąd bezskutecznie. Włamanie i kradzież są podobne do tej, jaka miała miejsce w Czeladzi przed kilku miesiącami. Istnieje zatem przypuszczenie, że jest dziełem tych samych sprawców,

W związku z tem rabin dąbrowski wydał polecenie do żydów, modlących się w. tej bóżnicy, wzywając ich do żałoby. W poniedziałek żydzi ci pościli, wstrzymując się w ciągu całego dnia od przyjmowania pokarmów. W Dąbrowie, zwłaszcza wśród żydów, profanacja wywołała niebywałe poruszenie.

P. Wojciech Morawiec dosłał informację: „Nr 29 nosił dom pp. Szarych. Ta posesja miała dom z fasadą na ul. Kr. Jad i zajmowała obszar pomiędzy ul. Kołłątaja (Kościelną) i Traugutta (Bednarską).
Na posesji za domem położona była bożnica. Wejście do niej było od ul.  Kołłątaja”.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Religia - Judaika Bibliografia - Czasopisma i gazety - Kurier Poranny Dzielnice - Reden Dzielnice - Centrum - Romualda Traugutta Religia - Judaika - Synagoga

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

6747 - skany

153 - wpisy encyklopedyczne

2 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij