Wykopaliska w Strzemieszycach

Opis:

Nota z czasopisma „Siedem groszy” nr 127, wydanego w niedzielę, 25.09.1932:

Wykopaliska w Strzemieszycach
Społeczeństwo Zagłębia, a zwłaszcza sfery naukowe zaalarmowano zostały, jak to już donosiliśmy, wieścią o niezwykłych wykopliskach archeologicznych pod Strzemieszycami. Robotnicy wybierający piasek do „podsadki” w kopalni Tow. Franko-Włoskiego, natrafili na szczątki kości ludzkich, oraz urn, a onegdaj znowu odkryto cały szkielet ludzki, ułożony w grobie z kamieni wapiennych, na głębokości półtora metra pod ziemią. Odkrycie to zainteresowało do tego stopnia sfery naukowe, że wczoraj rano szkoła górnicza w Dąbrowie zorganizowała specjalną wycieczkę na miejsce wykopalisk. Polechali uczniowie starszych kursów, z dr. A. Piwowarem na czele.
Zbadano odkryty grób oraz szkielet, przyczem, jak twierdzi dr. Piwowar brak w grobowcu jakichkolwiek naczyń, narzędzi i t. p., pozwala przypuszczać, że grobowiec ten nie posiada znaczenia prahistorycznego. Znalezione natomiast obok szczątki urn, oraz kości ludzkich, jak również sam teren usiany znakami kamiennemi jest b. ciekawy i nasuwa przypuszczenie, iż jest jakiemś odwlicznem cmentarzyskiem.  Teren ten, oraz znalezione przedmioty zostaną poddane szczegółowym badaniom, co pozwoli na dokładne określenie ich wartości historycznej. (w)

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Osoby - Politycy - Władze miasta - Adam Piwowar Bibliografia - Czasopisma i gazety - Siedem groszy Dzielnice - Strzemieszyce Wielkie

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7562 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij