Huta Katowice

Opis:

Informacja przesłana przez Wojciecha Bańskiego: „Na zdjęciu widoczny  Osinobus – polski samochód do przewozu większej liczby osób na nieduże odległości, produkowany przez PPHU Osiny na bazie kolejnych modeli samochodu ciężarowego Star 28/29, z zabudowaną kabiną pasażerską w miejsce skrzyni ładunkowej.Pierwszy autobus został zmontowany w Osinach (kopalnia rudy żelaza w Osinach) na własne potrzeby – transportu. Ponieważ na rynku brakowało podobnych pojazdów, konstrukcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i jej produkcja szybko stała się dominująca w przedsiębiorstwie przekształconym w PPHU. „Osinobus” nie był pierwszą tego typu konstrukcją w Polsce; od 1954 na bazie Stara 20 w Jelczu produkowano tzw. autobus zastępczy, popularnie nazywany „stonką”. Pojazdy te masowo dowoziły budowniczych a potem pracowników Huty Katowice. Oprócz przewozów pracowniczych podróżowali nimi także obywatele zagłębiowskich i śląskich miast. Zdjęcie wykonane na głównej drodze wewnątrz zakładu wiodącej od bramy głównej do widocznego w tle wielkiego pieca.”

Informacja przesłana przez p. Marka Sikorę: „Osinobus to tylko tło dla Wielkiego Pieca, którego budowa jest na ukończeniu. Widoczne są 4 nagrzewnice wraz z kominem, kominy (te najwyższe 99m), należą do Granulacji Żużla (2 układy: po prawej nr 1 a po lewej nr 2), widoczny jest także ukośny przenośnik główny zasilający Wielki Piec w tworzywa (spiek, koks i dodatki) oraz podpory podpierające, po lewej widoczna jest podpora pod belkę remontową (gdzie znajduje się suwnica do transportu materiałów na gardziel Wielkiego Pieca). Konstrukcja Pieca jest już wyposażona w rurociągi nadgardzielowe (czyli tzw. portki). W tle jest świeczka do spalania nadmiaru gazu wielkopiecowego (pomiędzy belką remontową a żurawiem). Po prawej magistrale z rurociągami gazu, pary, wody i innych mediów.”

Podziękowania dla www.architekt.bedzin.pl za udostępnienie zbiorów.

 

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Bibliografia - Zasoby internetowe - architekt.bedzin.pl Transport i komunikacja - Autobusy Archiwalia - Fotografie Kopalnie, huty, firmy - Huty - Huta Katowice

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij