25. Macewa z motywem biblioteczki i gestu kapłańskiego

Opis:

Fotografia macewy odnalezionej w lasku 23.03.2012 za pomnikiem przy ulicy Ludowej, upamiętniającym cmentarz żydowski w Dąbrowie Górniczej.

W opracowaniu „Cmentarze żydowskie w Sławkowie i Dąbrowie Górniczej” znajduje się zdjęcie tylko fragmentu macewy wystającego spod liści z komentarzem 'Nagrobek zaginiony’. Po oczyszczeniu okazało się, że jest on zdecydowanie większy niż sugeruje to zdjęcie. Na zwieńczeniu macewy płaskorzeźbione przedstawienie otwartej biblioteczki z księgami obok dłoni w geście kapłańskim Kompozycję uzupełnia motyw podpiętej kotary.

Opis macewy powstał na podstawie opracownia „Cmentarze żydowskie w Sławkowie i Dąbrowie Górniczej”. Podziękowania dla p. Dariusza Rozmusa za zgodę na wykorzystanie danych z ww. publikacji. Numery porządkowe, umieszczone w tytułach zdjęć pokrywają się z numerami z 'Cmentarzy…’. Ułatwi to identyfikację nagrobków oraz usystematyzuje katalog.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Religia - Judaika - Cmentarz żydowski Archiwalia - Fotografie Dzielnice - Mydlice

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij