23. Górna część nagrobka

Opis:

Fotografia części macewy odnalezionej w lasku za pomnikiem przy ulicy Ludowej, upamiętniającym cmentarz żydowski w Dąbrowie Górniczej (23 marzec 2012). Ten fragment był obrócony rytami do ziemi.

Górna część fragmentu nagrobka zamknięta łukiem kotarowym. W polu zwieńczenia nagrobka płaskorzeźbione przedstawienie otwartej biblioteczki z księgami ujęte w hebrajskie litery Pe, Nun. Pierwotnie część inskrypcyjną niezachowaną oddzielał od przyczółka wydatny gzyms ozdobiony rytą ramką z kółkiem na osi. W rytych zagłębieniach można zauważyć resztki jasnej polichromii.

Na fotografii z „Cmentarzy żydowskich ze Sławkowa i Dąbrowy Górniczej” ten fragment macewy jest cały (2004). Niestety obecnie po prawej stronie jest wyraźne uszkodzenie.

macewa

1. Tu spoczywa

Uwagi:
Poniżej wersu 1 nagrobek odłamany, niezachowany.

Opis macewy powstał na podstawie opracownia „Cmentarze żydowskie w Sławkowie i Dąbrowie Górniczej”. Podziękowania dla p. Dariusza Rozmusa za zgodę na wykorzystanie danych z ww. publikacji. Numery porządkowe, umieszczone w tytułach zdjęć pokrywają się z numerami z 'Cmentarzy…’. Ułatwi to identyfikację nagrobków oraz usystematyzuje katalog.

 

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Religia - Judaika - Cmentarz żydowski Archiwalia - Fotografie Dzielnice - Mydlice

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij