18. Mąż zacny i prawy

Opis:

Fotografia części macewy umieszczonej w lapidarium za pomnikiem przy ulicy Ludowej, upamiętniającym cmentarz żydowski w Dąbrowie Górniczej (12 kwiecień 2012).

Fragment nagrobka, zamknięty łukiem zbliżonym do koszowego, z występującą ku górze środkową partią zwieńczenia, zamkniętą łukiem odcinkowym. Ścianę przednią wypełniał ryty hebrajski napis w zamkniętej łukiem odcinkowym płycinie. W zwieńczeniu inskrypcji hebrajskiej ryta gwiazda ponad literami Pe, Nun ujętymi w ryty stylizowany ustawiony antytetycznie ornament roślinny. Pod łukiem zwieńczenia nagrobka w płycinie w polu zamknięcia macewy znajduje się płaskorzeźbione przedstawienie dwóch ksiąg wraz z motywem podpiętej kotary.

macewa

1. …   Psalmy
2. Tu spoczywa
3. mąż zacny i prawy,
4. miłujący ludzi, nasz nauczyciel, pan
5. …

Uwagi:
Na nagrobku zachowany numer porządkowy: 204.
Wers 1: Poprzez uszkodzenie przyczółka nazwa pierwszej księgi nieczytelna.
Wers 3: Por. Job 1,1; 1,8; 2,3.
Wers 5: Widoczne górne horyzontały liter imienia.
Poniżej wersu 4 nagrobek odłamany, niezachowany.

Opis macewy powstał na podstawie opracownia „Cmentarze żydowskie w Sławkowie i Dąbrowie Górniczej”. Podziękowania dla p. Dariusza Rozmusa za zgodę na wykorzystanie danych z ww. publikacji. Numery porządkowe, umieszczone w tytułach zdjęć pokrywają się z numerami z 'Cmentarzy…’. Ułatwi to identyfikację nagrobków oraz usystematyzuje katalog.

Tłumaczenia z języka hebrajskiego podjął się Sławomir Pastuszka – dziękuję również za jego pracę!

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Religia - Judaika - Cmentarz żydowski Archiwalia - Fotografie Dzielnice - Mydlice Kolekcje, zbiory, prywatne archiwa - Sylwester Dominik

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij