15. Macewa z motywem biblioteczki

Opis:

Fotografia części macewy umieszczonej w lapidarium za pomnikiem przy ulicy Ludowej, upamiętniającym cmentarz żydowski w Dąbrowie Górniczej (12 kwiecień 2012).

Leżący fragment nagrobka w formie stojącego prostokąta z wyodrębionym przyczółkiem zamkniętym łukiem zbliżonym do kotarowego. W płycinie w polu zamknięcia nagrobka znajduje się płaskorzeźbione przedstawienie otwartej biblioteczki z księgami. Poniżej na licu nagrobka znajdowała się inskrypcja hebrajska ujęta w kanelurowane pilastry zamknięte poprzecznymi żłobkami pod gzymsem. W kółku na gzymsie wykuto cyfrę 744.

macewa

1. Tu spoczywa

Uwagi:
Na nagrobku zachowany numer porządkowy: 744.
Tablica z inskrypcją niezachowana; numeracja przyjęta dla zachowanej liczby wersów.

Opis macewy powstał na podstawie opracownia „Cmentarze żydowskie w Sławkowie i Dąbrowie Górniczej”. Podziękowania dla p. Dariusza Rozmusa za zgodę na wykorzystanie danych z ww. publikacji. Numery porządkowe, umieszczone w tytułach zdjęć pokrywają się z numerami z 'Cmentarzy…’. Ułatwi to identyfikację nagrobków oraz usystematyzuje katalog.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Religia - Judaika - Cmentarz żydowski Archiwalia - Fotografie Dzielnice - Mydlice

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij