14. Niewiasta

Opis:

Fotografia części macewy umieszczonej w lapidarium za pomnikiem przy ulicy Ludowej, upamiętniającym cmentarz żydowski w Dąbrowie Górniczej (12 kwiecień 2012).

Leżący fragment nagrobka w formie stojącego prostokąta z wyodrębnionym przyczółkiem zamkniętym łukiem zbliżonym do kotarowego. W płycinie w polu zamknięcia nagrobka znajduje się płaskorzeźbione przedstawienie trójramiennego świecznika ze złamanymi bocznymi świecami. Poniżej na licu nagrobka znajduje się inskrypcja hebrajska.

macewa

1. Tu spoczywa.
2. Podnieście lament i żałobę nad śmiercią
3. naszej matki, niewiasty poważanej,
4. prawej i zacnej w swych uczynkach, pani
5. …

Uwagi:
Wers 5: Widoczne tylko górne horyzontały liter.
Poniżej wersu 4 nagrobek odłamany niezachowany.

Opis macewy powstał na podstawie opracownia „Cmentarze żydowskie w Sławkowie i Dąbrowie Górniczej”. Podziękowania dla p. Dariusza Rozmusa za zgodę na wykorzystanie danych z ww. publikacji. Numery porządkowe, umieszczone w tytułach zdjęć pokrywają się z numerami z 'Cmentarzy…’. Ułatwi to identyfikację nagrobków oraz usystematyzuje katalog.

Tłumaczenia z języka hebrajskiego podjął się Sławomir Pastuszka – dziękuję również za jego pracę!

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Religia - Judaika - Cmentarz żydowski Archiwalia - Fotografie Dzielnice - Mydlice Kolekcje, zbiory, prywatne archiwa - Sylwester Dominik

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij