10. Mosze ben Szimon Zimel ha-kohen …man.

Opis:

Fotografia macewy umieszczonej w lapidarium za pomnikiem przy ulicy Ludowej, upamiętniającym cmentarz żydowski w Dąbrowie Górniczej (12 kwiecień 2012). Numer 234 był numerem porządkowym w księdze pochówkowej. Numerowanie nagrobków było bardzo popularne na cmentarzach żydowskich (szczególnie na Śląsku i Zagłębiu). Miało to bardzo praktyczne zastosowanie – łatwiej było odnaleść nagrobek.

Fragment nagrobka zamkięty półkolistym łukiem. Przednią ścianę wypełniał ryty hebrajski napis na uszatej wypukłej płaszczyźnie. Powyżej, w polu zwieńczenia nagrobku znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca wyobrażenie rąk w kapłańskim geście.

macewa

1. Tu spoczywa
2. mąż czcigodny, zacny i…,
3. kroczący drogą prawości
4. i postępujący sumiennie przez wszystkie swoje dni, nasz nauczyciel, pan
5. Mosze,
6. syn naszego nauczyciela i pana Szimona Zimla kapłana, błogosławionej pamięci
7. …man

Opis macewy powstał na podstawie opracownia „Cmentarze żydowskie w Sławkowie i Dąbrowie Górniczej”. Podziękowania dla p. Dariusza Rozmusa za zgodę na wykorzystanie danych z ww. publikacji. Numery porządkowe, umieszczone w tytułach zdjęć pokrywają się z numerami z 'Cmentarzy…’. Ułatwi to identyfikację nagrobków oraz usystematyzuje katalog.

Tłumaczenia z języka hebrajskiego podjął się Sławomir Pastuszka – dziękuję również za jego pracę!

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Religia - Judaika - Cmentarz żydowski Archiwalia - Fotografie Dzielnice - Mydlice Kolekcje, zbiory, prywatne archiwa - Sylwester Dominik

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij