Dom Kultury Huty im. Feliksa Dzierżyńskiego

Opis:

Budynek Zakładowego Domu Kultury huty im. Feliksa Dzierżyńskiego w latach 1945 – 1967. W końcu XIX wieku służył carskim sołdatom (żołnierzom). W dolnej części była stajnia dla koni. W okresie międzywojennym była to siedziba „Sokoła”, I Zagłębiowskiej Drużyny Harcerskiej im. Dionizego Czachowskiego oraz „Kurjera Zachodniego ISKRA”.

O tym budynku mówiono bardzo często „OGNISKO” – przypuszczalnie od nazwy, której używali harcerze (na kilku zdjęciach I Zagłębiowskiej Drużyny Harcerskiej znajduje się właśnie taki opis). Była to nazwa tak znana, że np. fotograf Pasek umieszczał na swojej pieczątce informację P. PASEK DABROWA GÓRNICZA – obok „OGNISKA”.

Podziękowania dla Rodziny śp. Włodzimierza Starościaka, która udostępniła jego kolekcję oraz dla Mai Szwedzińskiej za koordynację przekazania archiwum.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Archiwalia - Fotografie Dzielnice - Centrum - Paryska - Ognisko Kultura - Domy Kultury - Ognisko Towarzystwa, stowarzyszenia, harcerze - Towarzystwa - Sokół Kolekcje, zbiory, prywatne archiwa - Włodzimierz Starościak

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

Losowy memoriał

Więcej

W naszej bazieznajduje się

6016elem.

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij