Dąbrowa Górnicza – w głębi pomnik

Opis:

Fotografia z przewodnika „Zagłębie Dąbrowskie” autorstwa Jana Zielińskiego podpisana: Dąbrowa Górnicza – w głębi widoczny pomnik „Boheterom Czerwonych Sztandarów”.

Informacja przesłana przez Wojciecha Bańskiego: „Na zdjęciu widoczny  Osinobus – polski samochód do przewozu większej liczby osób na nieduże odległości, produkowany przez PPHU Osiny na bazie kolejnych modeli samochodu ciężarowego Star 28/29, z zabudowaną kabiną pasażerską w miejsce skrzyni ładunkowej.Pierwszy autobus został zmontowany w Osinach (kopalnia rudy żelaza w Osinach) na własne potrzeby – transportu. Ponieważ na rynku brakowało podobnych pojazdów, konstrukcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i jej produkcja szybko stała się dominująca w przedsiębiorstwie przekształconym w PPHU. „Osinobus” nie był pierwszą tego typu konstrukcją w Polsce; od 1954 na bazie Stara 20 w Jelczu produkowano tzw. autobus zastępczy, popularnie nazywany „stonką”. Pojazdy te masowo dowoziły budowniczych a potem pracowników Huty Katowice. Oprócz przewozów pracowniczych podróżowali nimi także obywatele zagłębiowskich i śląskich miast”.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Dzielnice - Centrum - Aleja Tadeusza Kościuszki - 17 Dzielnice - Centrum - Aleja Tadeusza Kościuszki - 9 Transport i komunikacja - Autobusy Kopalnie, huty, firmy - Domy i centra handlowe - Centrum Kopalnie, huty, firmy - Zakłady przemysłowe - Defum Archiwalia - Fotografie Pomniki i tablice - Pomnik Bohaterów Czerwonych Sztandarów (Hendrix) Transport i komunikacja - Samochody osobowe

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij