Dawne sklepiki przy Sobieskiego 3

Opis:

Na fotografii drewniany budynek przy Sobieskiego 3. Do 1939 roku mieścił drobne żydowskie sklepiki. Od 1945 r. wąską uliczką dojeżdżano do Zakładowego Domu Kultury huty Dzierżyńskiego (Bankowa). Obydwa budynki zostały zburzone w II połowie lat ’60 XX wieku. Współcześnie w tym miejscu stoi blok mieszkalny z przelotem do ul. Paryskiej.
Po lewej stronie karetka pogotowia ratunkowego, które mieściło się przy Sobieskiego 1 (potem siedzibę miał tam Sanepid).

Informacja od Wojciecha Bańskiego: Zdjęcie jest naprawdę bardzo cenne. Takich samochodów było niewiele. Jest to samochód marki Warszawa. Ten model powstał na bazie typu „furgon”. W 1960 roku powstała właśnie Warszawa 201F. Model ten wyposażony był w nadwozie typu kombi, a konstrukcyjnie oparty został na wersji pick-up. Samochód wyposażono w dwoje drzwi, zbiornik paliwa został przeniesiony pod fotel kierowcy. Koło zapasowe umieszczone było w tylnej części pojazdu, co widać na zdjęciu. Wersje przeszklone ze zmatowionymi do połowy szybami wykorzystywano jako sanitarki. Pierwsze tego typu karetki powstały w 1962 roku. W 1965 roku modele furgon zostały wycofane z oferty z powodu rozpoczęcia produkcji Warszawy 203-K/204-K z nadwoziem kombi na bazie których powstały w  1967 roku bardziej popularne karetki Warszawa 203A.  Dla przypomnienia pierwsze sanitarki na bazie Warszawy M20 (garbus) powstały w 1956 roku.

Podziękowania dla Rodziny śp. Włodzimierza Starościaka, która udostępniła jego kolekcję oraz dla Mai Szwedzińskiej za koordynację przekazania archiwum.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Archiwalia - Fotografie Kolekcje, zbiory, prywatne archiwa - Włodzimierz Starościak Zdrowie

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7561 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij