Z atelier Piotra Paska

Opis:

Wśród kilkuset zebranych fotografii studyjnych nie było jeszcze takiego eksponatu jak samochodzik, na którym siedzą dzieci. W tle widać zakończenie dekoracji, co jest również pierwszym takim przypadkiem u Paska.

Firma FOTO-PASEK założona została w 1932 roku w Dąbrowie Górniczej przez  Piotra Paska  – mistrza fotografii, który uzyskał dyplom mistrzowski w 1959 roku.

06.11.2012 skontaktowała się ze mną p. Ilona Blecha z informacją, że ta fotografia przedstawia członków jej rodziny: wujków i ciocię. Wszyscy są kuzynami. Są jeszcze dwa zdjęcia z tej serii. Na fotografii od lewej: na samochodziku siedzi Krzysztof Grabowski, dziewczynka za nim to Lena Grabowska, najstarszy chłopiec to Stanisław Grabusiński, obok niego Waldemar Grabusiński, chłopiec za kierownicą to Ryszard Sobolewski, a obok niego Jerzy Grabowski.

Stanisław i Waldemar Grabusińscy, to synowie dąbrowskiego policjanta Antoniego Grabusińskiego zamordowanego w Miednoje (jego nazwisko jest umieszczone na pomniku ofiar pomordowanych policjantów koło Komendy Policji przy ulicy Piłsudskiego).

Na odwrocie owalna pieczątka:

Nowoczesna Fotografja
P. PASEK
Dąbrowa-Górnicza
obok „Ogniska”

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Archiwalia - Fotografie Osoby - Mieszkańcy Kopalnie, huty, firmy - Fotografowie - P. Pasek Dzielnice - Centrum - Paryska Archiwalia - Fotografie - Z atelier

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij