Procesja z monstrancją ulicą 3 Maja

Opis:

Zdjęcie procesji (Boże Ciało?) – monstrancję, na specjalnej platformie, niesie czterech żołnierzy. Po lewej stronie, za księdzem, można zauważyć kilku wojskowych, z których jeden wyróżnia się dzięki wielu odznaczeniom. 

Budynki, po obydwu stronach, istnieją do dnia dzisiejszego. Jest to rejon skrzyżowania ulicy 3 Maja i ulicy Bandrowskiego.  Liczba żołnierzy sugeruje przedwojenny okres… Może kiedyś uda się rozpoznać księdza i dzięki niemu zawęzić datowanie fotografii?

Informacja od Krzysztofa Kulika: Zgadzam sie że to okres międzywojenny. Za PRL nie oddelegowali by raczej żołnierzy w pełnych mundurach do święta kościelnego. Kamienica po lewej, 3 maja 13, nie istnieje na mapie z 1926. Jest już na zdjęciu z okresu wojny a pierwszy wpis w ksie=ęgach pochodzi z 1930 roku. Jest duże prawdpodobnieństwo, że chodzi właśnie o ten budynek. Bo jako, że jest na rogu to był dość reprezentatywny.
A wpis z tej księgi to Cukiernia, okres zdjęcia to prawdopodobnie 1927-1939.

Podziękowania dla Rafała Piętki za udostępnienie swojej kolekcji.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Dzielnice - Centrum - 3 Maja - 16 Archiwalia - Fotografie Religia - Księża i siostry zakonne Osoby - Mieszkańcy Uroczystości i wydarzenia - Kościelne - Procesje

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij