Problem nr 1 – komunikacja

Opis:

Fotografia z czasopisma „Panorama” (nr 17, Rok IV, 28.04.1957), z artykułu „Znasz-li to miasto Gołonóg?” opisana:

Problem nr. 1komunikacja. Robotnicy z pobliskich hut i kopalń, mieszkający na Osiedlu, tracą na dojście do domu ok. 3/4 godziny. Linia tramwajowa z Dąbrowy biegnie do granic miasta, a jej przeciągnięcie wymagałoby burzenia domów.

Samochód po lewej stronie wyjeżdża z ulicy Wojska Polskiego. Kilkadziesiąt metrów dalej w kierunku Gołonoga była pętla tramwajowa. Zdjęcie wykonano w kierunku centrum – po prawej stronie można dostrzec zarys wieży kościoła NMP Anielskiej. Niski budynek po prawej stronie to dawne stajnie konne (prawdopodobnie jeszcze po kozackie). Budynek został wyburzony, jak większość przy tej ulicy, około roku 1970.

Do 1976 roku tramwaj dojeżdżał do Redenu, był tylko 1 tor z mijankami. W latach 1976-77 wybudowano dwutorową linię od Redenu do HK, rok wcześniej (75-76) dobudowano drugi tor od Huty Bankowej lub Centrum do Redenu. Ostatnią fazą przebudowy było zbudowanie dwutorowego odcinka HB – Koszelew (lata 1977-78) i likwidacja torów biegnących ulicą Perla (1978).

Niedaleko za plecami fotografa był przejazd kolejowy bocznicy wiodącej do DZN-u (tor wiódł od przejazdu kolejowego na Konopnickiej pomiędzy ulicami Poniatowskiego a Kopernika i dalej, wzdłuż ulicy Przemysłowej do bramy zakładu. Po prawej stronie, za jego plecami były tzw. Koszary.

Mijanka tramwajów była bardzo ciekawa – tramwaj przyjeżdżał od strony centrum, pasażerowie wysiadali. Motorniczy zabierał korbę, za pomocą której „kierował” wozem i przechodził na drugi jego koniec. Miał przerwę aż do przyjazdu kolejnego tramwaju. W tym czasie ludzie się gromadzili, zajmowali miejsca i cierpliwie czekali, aż tramwaj pojedzie. Kiedy drugi tramwaj przyjeżdżał, ten pierwszy ruszał, omijał go sąsiednim torem i jechał do następnej mijanki, która była na Sobieskiego (kolejna była na Perla a następna na Koszelewie lub w Będzinie). I tak to funkcjonowało od przedwojny do początku lat 70.

Na pierwszym planie idą uczniowie z charakterystycznymi czapkami, które noszono w tamtym okresie. W pierwszych oknach domu od Reymonta mieszkała redenowska akuszerka.

Podziękowania dla Rafała Piętki za udostępnienie swojej kolekcji oraz dla użytkowników forum dabrowa-gornicza.org za szczegółowy opis.

 

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Dzielnice - Reden - Aleja Józefa Piłsudskiego Archiwalia - Fotografie Bibliografia - Czasopisma i gazety - Panorama Transport i komunikacja - Samochody osobowe Transport i komunikacja - Tramwaje

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7489 - skany

171 - wpisy encyklopedyczne

396 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij