Parafia pw. św. Barbary – ks. proboszcz Ratuszny

Opis:

Na fotografii ks. proboszcz Ratuszny na tle kościółka św. Barbary. Jest to postać warta bibliograficznych badań. Jeżeli prawdą jest to, co o nim opowiadano w Dąbrowie, to gotowy mamy sceniariusz do filmu akcji.
Wojciech Morawiec wspomina, że ksiądz był bardzo przystojnym mężczyzną. Przed II wojną światową dosłużył się oficerskiego stopnia. Miał żonę i dzieci. Podobno prowadził bujne życie towarzyskie. W czasie II wojny światowej stracił całą rodzinę. Przeszedł załamianie psychiczne. Po wojnie został księdzem: cichy, małomówny, czuły, skromny kapłan. W jego ruchach czasami było widać 'dawnego’ Ratusznego. Miał bardzo wielu przyjaciół. Zarówno jego jak i ks. Musiała z Koszelewa stawiano w Dąbrowie za przykłady wzorcowych kapłanów.

Podziękowania dla Państwa Bączek za udostępnienie fotografii.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Dzielnice - Stara Dąbrowa - Legionów Polskich - 36 Archiwalia - Fotografie Religia - Kościoły rzymskokatolickie - Kościół św. Barbary Religia - Księża i siostry zakonne - Ksiądz Ratuszny Osoby - Mieszkańcy Kolekcje, zbiory, prywatne archiwa - Rodzinny zbiór Państwa Bączek

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7450 - skany

171 - wpisy encyklopedyczne

395 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij