Ognisko w Dąbrowie Górniczej

Opis:

Feliks Śmielewski (siedzący w pierwszym rzędzie, drugi z prawej) przed budynkiem „Kurjera Zachodniego Iskra”, kolportowanego w Zagłębiu. Fotografia wykonana w końcu lat 20 ubiegłego wieku.

Zdjęcie o tyle wyjątkowe, że na razie jest jedynym, gdzie znajduje się tabliczka (na lewo od drzwi) z napisem OGNISKO. Możliwe, że to ten sam budynek, w którym siedzibę mieli dąbrowscy harcerze przed wybuchem II wojny światorej. OGNISKO musiało być bardzo znane – Pasek na swojej pieczątce nie podawał adresu atelier. Możemy za to przeczytać: Nowoczesna Fotografja P. PASEK Dąbrowa Górnicza – obok „Ogniska”.

Kim byli uwiecznieni cykliści? Identyczne stroje, okulary ochronne. Jeden z nich trzyma w ręku jakby zwinięty papier (gazetę?), na której można odczytać …. POLSKI…. MORZA.

Na drzwiach tabliczka, na której można przeczytać w powiększeniu:

FILIA DZIENNIKA
„KURJER ZACHODNI”
>>ISKRA<<
W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Z kolei na lewej krawędzi fotografii widać fragment tabliczki z nazwą ulicy: …TKA i cyfrę 1.

Podziękowania dla p. Anny Neumann za udostępnienie prywatnego archiwum.

 

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Archiwalia - Fotografie Obiekty wojskowe - Koszary - Koszary w Ognisku Bibliografia - Czasopisma i gazety - Kurjer Zachodni Dzielnice - Centrum - Paryska - Ognisko Kultura - Domy Kultury - Ognisko Osoby - Mieszkańcy - Rodzina Śmielewskich

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij