Nagrobek właściciela dąbrowskiego browaru

Opis:

Fotografia przedstawia nagrobek (czeladzki kirkut) właściciela dąbrowskiego browaru – Izraela Sercarza. Warto zwrócić uwagę na fakt, że insktypcje są w języku jidysz, esperanto i polskim.

Tu spoczywa bł. p.
IZRAEL SERCARZ
ur. 7-go grudnia 1867
zm. 19-go maja 1930
Cześć jego pamięci

Dopóki nie przeczytałem książki p. Witolda Wieczorka, to nie miałem wiedzy, że i w Dąbrowie Górniczej funkcjonował prawdziwy browar! Rodzina Sercarzy była wtedy bardzo znana w całym regionie Zagłębia. Dąbrowski browar znajdował się najprawdopodobniej w okolicach dawnej fabryki braci Klein. Pan Witold dotarł w swoich poszukiwaniach również do planów browaru i starej reklamy BROWAR DĄBROWA. Aktualnie nie są znane żadne zdjęcia budynku, nie jest znany adres, nie ma go zaznaczonego na żadnej mapie, nie ma ani jednego dokumentu. Zatem… ileż do odkrycia !

Wg informacji przekazanych przez p. Annę Jabłońską na terenie hali produkcyjnej zakładów braci Klein znajdowały się ujęcia wody głębinowej i dawne wyposażenie browaru.

Czy ktoś ma kontakt z późniejszymi właścicielami Zakładów Wyrobów Metalowych? Jeden z nich nazywał się Kuzior. Być może są zachowane jakieś mapy lub dokumenty?

19.12.2015 p. Andrzej Nowak przesłał taką informację: W 1959 roku rozpocząłem naukę w szkole podstawowej nr 3 przy ulicy Łukasińskiego.  Miała ona drugie wejście od ulicy Chopina. Naprzeciw tego wejścia (trochę niżej w stronę ulicy Sobieskiego) znajdował się duży murowany gmach (już w rozsypce) na który wszyscy mówili browar.

02.12.2015 L.K. przesłał niniejszą informację: „Kleinowie wykupili  zabudowania nieczynnego już wtedy browaru i na tym  właśnie terenie powstała fabryka Kleinów. W pozostałej części niewykupionych budynków po browarze w okresie międzywojennym funkcjonowała mała manufaktura jednoosobowa produkująca na zamówienie wyroby z parafiny.”

Podziękowania dla p. Witolda Wieczorka za niesamowite opracowanie dotyczące zagłębiowskich browarów i przesłanie skanu fotografii oraz dla p. Grzegorza Onyszki (autor zdjęcia).

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Archiwalia - Fotografie

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij