Mijanka tramwajowa przy Hucie Bankowej

Opis:

Na zdjęciu z początku lat ’70 pamiętana przez starszych mieszkańców mijanka tramwajowa przy Hucie Bankowej.

Do 1976 roku tramwaj dojeżdżał do Redenu – był tylko 1 tor z mijankami. W latach 1976-77 wybudowano dwutorową linię od Redenu do HK, rok wcześniej (75-76) dobudowano drugi tor od Huty Bankowej lub Centrum do Redenu. Ostatnią fazą przebudowy było zbudowanie dwutorowego odcinka HB – Koszelew (lata 1977-78) i likwidacja torów biegnących ulicą Perla (1978).

Mijanka tramwajów była bardzo ciekawa – tramwaj przyjeżdżał do mijanki, pasażerowie wysiadali. Motorniczy zabierał korbę, za pomocą której „kierował” wozem i przechodził na drugi jego koniec. Miał przerwę aż do przyjazdu kolejnego tramwaju. W tym czasie ludzie się gromadzili, zajmowali miejsca i cierpliwie czekali, aż tramwaj pojedzie. Kiedy drugi tramwaj przyjeżdżał, ten pierwszy ruszał, omijał go sąsiednim torem i jechał do następnej mijanki.

Podziękowania dla p. Adama Tryby za udostępnienie prywatnego archiwum.

Przeczytaj więcej w Cyfrowej Encyklopedii Dąbrowy Górniczej: Kolekcje, zbiory, prywatne archiwa - Adam Tryba Transport i komunikacja - Autobusy Archiwalia - Fotografie Transport i komunikacja - Tramwaje

Wyszukiwaniew naszej bazie

Nawiguj klikając na trójkąty poniżej

♦ - wpis encyklopedyczny

Losowy memoriał

Więcej

Nasza baza 

7564 - skany

174 - wpisy encyklopedyczne

398 - dawne artykuły prasowe

Współpraca

Muzeum

Forum

Dawna Dąbrowa

menu
zamknij